Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mustasukkainen suotta?

Vierailija
21.01.2017 |

Olen ollut parhaan ystäväni kanssa paita ja perse viimeiset 15 vuotta. Muitakin ystäviä molemmilla on, mutta olemme toisillemme ne läheisimmät. Aloin seurustella 2 v sitten ja paras Ystäväni ja mieheni tulevat mitä parhaiten toimeen. Mieheni käy työmatkoilla usein samassa kaupungissa jossa paras Ystäväni asuu ja minä ehdotin että hotellin sijaan mies olisi Ystäväni luona aina työmatkoilla. Näin tapahtui ja Olin/olen vaan tyytyväinen miten hyviä kavereita heistä on tullut.
Mutta. Viime aikoina tuntuu että mieheni ja paras Ystäväni ovat jopa enemmän tekemisissä kuin minä ja ystäväni. Mieheni kaveri on ollut kiinnostunut parhaasta ystävästäni ja nyt Ystäväni ja tuo mieheni kaveri ovat käyneet deiteillä; kuulen Tästä mieheltäni jonka kanssa Ystäväni on Tästä jutellut. Mulle ei ollut puhunut mitään vaikka yleensä jaetaan Tällaiset asiat. Tähän päälle muita juttuja, joista Ystäväni on normaalisti puhunut minun kanssani, mutta nykyään mieheni kanssa. Olemme miehen kanssa etsineet erästä keräily tavaraa jonkunaikaa, kuulin eilen mieheltä että paras Ystäväni oli löytänyt tuon jutun. Kysyin että miksi ihmeessä kuulen asiasta mieheltäni enkä ystävältäni, mies sanoo että "oltiin suunniteltu ylläriksi sitä että Ystäväni tulisi meille tuon jutun kanssa, mutta ei siitä sitten tullutkaan mitään". Näitä caseja tuntuu olevan vaikka kuinka paljon. Tuntuu että mä olen pimennossa asioista ja mieheni ja paras Ystäväni jakavat keskenään ne asiat jotka Ystäväni jakoi ennen minun kanssani. Vielä yksi esimerkki: miehelle tuli todella törkeä viesti exältään joka on parhaan Kaverini tuttu muista kuvioista. Ensimmäinen reaktio mieheltä: laittaa viestiä parhaalle Kaverilleni tuosta viestistä.
Tunnen itseni vähän ulkopuoliseksi ja vaikka olen luottanut mieheni ja parhaaseen ystävääni 100%, jotenkin tulen surulliseksi. Tiuskasin tänään miehelle kun hän kertoi tuosta oman ystävänsä ja parhaan Kaverini tekstailusta, että mitä helvettiä se minulle kuuluu kun Te olette asiasta jo Ystäväni kanssa puhuneet ja sopineet jne. Tuntuu kuin olisin Tässä kolmikossa viimeinen joka kuulee asioista.

Olenko suotta mustasukkainen ja lapsellinen vai pitäisikö vaan olla iloinen parhaan ystävän ja miehen läheisistä väleistä?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoitit niin sekavasti, että putosin kärryiltä. Onko Kaveri ja Ystävä eri henkilöt?

Vierailija
2/2 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kirjoitit niin sekavasti, että putosin kärryiltä. Onko Kaveri ja Ystävä eri henkilöt?

Sori :( siis miehen kaveri on deittaillut ystävääni ja ystävä on minun paras Ystäväni. Puhelin vammasesti kirjoittaa joskus sanat isolla ekalla alkukirjaimella, en kirjoita niitä tahallaan niin.

-ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla