Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muilla oireita yhdistelmärokotteesta (DTaP-IPV)? Tehoste, tyttö 1v.

05.07.2008 |

Laitoin tämän tuonne vauvapuolellekin, mutta josko täältäkin löytyisi kokemuksia?

Meillä tyttö sai siis tuon yhdistelmä tehosteen 1v neuvolassa viime viikon tiistaina (11 päivää sitten). Jalkaan nousi noin 1-1,5cm kohtaan pistokohdasta patti, ja iho oli alueelta punainen, seuraavana päivänä oli pahimmillaan (samaan aikaan myös nenä alkoi vuotamaan, ja tyttö oli muutenkin itkuisempi). Soitin neuvolaan seuraavana päivänä, tämä rokottanut sijainen ei osannut ensin sanoa mitään.. kysyi sitten vielä rokotusvastaavalta. Hän onneksi tunsi asian, ja sanoi että joillekin lapsille näin käy, lääke ei imeydy heti tms. Patti voi olla kipeä, ja "sulaa" viikon kuluessa..

No vieläkin tässä kohdassa on pieni mustelma, ja patti. Paljon pienempi kuin aluksi, mutta kuitenkin.. Ja tytölle nousi toissa iltana kuume (yli 38) joka jatkunut siis eilisen ja tämän päivän. Onkohan tämä siis vielä mahdollisesti tuosta rokotteesta johtuvaa?

Aiemmin ei mielestäni ole mitään patteja tullut noista aiemmista rokotteista.. Kiinostaa siis tietää, että onkohan muilla ollut tälläistä..

Kuva otettu seuraavana päivänä, hahmottaa vähän mistä puhun :) Pieni punainen piste on siis rokotusjälki, ja isompi se patti..






!http://www.vauva.fi:80/perhe/perheshowimage?id=84cd6dd2-4abe-11dd-b2e3-…!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

KTL:n sivuilta ote:

"Haittavaikutukset

Solutonta hinkuyskärokotetta sisältävä yhdistelmärokote aiheuttaa huomattavasti vähemmän paikallisreaktioita ja kuumetta kuin kokosoluhinkuyskärokote. Yleisiä rokotusreaktioita ovat rokotuskohdan 1-3 vuorokaudessa ohimenevä punoitus ja turvotus. Tutkimuksissa Tetravac on aiheuttanut kuumetta vähintään 39 °C tai poikkeuksellista itkuisuutta 0,1-1 %:lla rokotetuista lapsista. Vakavana haittavaikutuksena on ilmennyt korkeaa kuumetta (vähintään 40 °C) alle 0,1 %:lla lapsista kahden vuorokauden aikana rokotuksesta. Erittäin harvinaisena reaktiona voi esiintyä kouristelua.

Ja löytyy siis: http://www.ktl.fi/portal/suomi/julkaisut/oppaat_ja_kirjat/rokottajan_ka…

Ja ps: johan olet nikin keksinyt ;)

Vierailija
2/3 |
05.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rokote oli kylläkin Pentavac. Siinä kyllä tuo sama teksti.

Tuossa kuitenkin puhutaan rokotuskohdan ohimenevästä turvotuksesta ja kuumeesta kahden vuorokauden aikana rokotuksesta!



Lähinnä siis ihmettelin tätä pitkittynyttä turvotusta (pattia) jalassa, sekä nyt alkanutta kuumetta ilman muita flunssan oireita..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä 1v on meidän kolmas lapsi (vanhemmat 4v ja 2,5v), ja tää on ihan uus juttu! :p