20-vuotias tyttäreni on mennyt kihloihin
20-vuotias tyttäreni ilmoitti tänä aamuna menneensä kihloihin 8 vuotta vanhemman miehensä kanssa. En osaa suhtautua asiaan, tyttö on aivan liian nuori menemään kihloihin saatikka sitten naimisiin! 20-vuotias on vasta lapsi.
Tyttö on seurustellut poikaystävänsä kanssa vasta hieman päälle vuoden. Alussa luulin että suhde olisi joku tilapäinen pikkujuttu ja en sekaantunut asiaan sen enempää. No, tässä on tulos kun en aikuisena puuttunut asiaan tarpeeksi ajoissa.
Olenko nyt aivan kamala äiti kuten tyttäreni väitti, kun en hyväksy hänen kihlaustaan? Miten voisin saada tyttäreni perumaan aikeensa? Eihän tuon ikäisen "sitoutumista" voi ottaa millään lailla vakavasti.
Kommentit (7)
Olet huono äiti, hirveä ihminen ja hyvin hyvin sairas persoona.
Täysi-ikäisyysraja laskettiin jo muistaakseni 70-luvulla 21-vuodesta tuonne 18 ikävuoteen. Ihan oikeasti, lopeta jo. Näitä aloituksia on joooookaa viikko.
Tottakai hän voi jo mennä kihloihin. Miten niin tuon ikäinen ei voi sitoutua tosissaan? Minä olin19v Kun mentiin kihloihin ja nyt olen 43v. Saman miehen kanssa ja kaksi lasta ja ollaan onnellisia. Siis miksei se voisi toteutua myös tyttäresi kohdalla? Eiköhän kannattaisi onnitella kihlaantuneita. Niin minä tekisin.
(Provotutka skannaa...)
(Provotutka skannaa...)
(Provotutka skannaa...)
(Provotutka skannaa...)
(Provotutka skannaa...)
PIIP! PIIP! PIIP! PROVO HAVAITTU!
Provon tyyppi: Ikisprovo
Provon numero: 9 447 779
Provon kategoria: Avioliitto-, kihlajais-, ja avoliittoprovo
Provon vaikutus keskustelupalstalle: Ärsyttää kanssakeskustelijoita
Tarvittavat toimenpiteet: Käyttäjiä suositellaan olemaan huomioimatta tätä provoa
JATKETAAN SKANNAUSTA!
(Provotutka skannaa...)
(Provotutka skannaa...)
(Provotutka skannaa...)
(Provotutka skannaa...)
(Provotutka skannaa...)
Vanhempi herrasmies upottaa jäykän kankensa tyttäresi neitseelliseen pilluun ja tyttäresi voihkii nautinnosta.
Ikisprovo.
Ja joo, tottakai 20v voi mennä kihloihin, naimisiin. Hankkia lapsia, omistaa ja käyttää rahaa jne.
Olet hullu.