Hongkong matkakohteena, vinkkejä?
Mitä kannattaa ottaa huomioon. Suosituksia, vinkkejä? Minkälainen sää on maaliskuussa? Mitä tahansa kokemuksia on, haluaisin kuulla :)
Kommentit (9)
Lue "lumolifestyle"-blogista hänen Hongkong matkastaan. Itse varasin matkan hänen suosittelemaansa hotelliin.
Ihana kaupunki! Itse asuin kaukana ns. turistialueesta eli Causeway Bayssa, mutta metrolla pääsi sujuvasti joka paikkaan. Suosittelen yhden päivän käyntiä lentoaseman lähellä olevassa outlet-keskuksessa. Toista päivää nähtävyyksiin (Peak Tower, Victoria Peak Garden), kolmantena puistopiknik (Victoria Park) ja pari päivää ostoksilla Kowloonissa ( ja siinä sivussa piipahduksia temppelihin jne.)
Maaliskuussa on lämmin ja kuiva sää, kannattaa varata hyvä aurinkorasva.
Ostakaa jo lentokentältä Octopus-kortit (saa palvelutiskiltä), niin pääsette metrolla ja bussilla joka puolelle. Metrot toimii kuin unelma.
Suosittelen käymään Shek-O beachillä ja mikäli tykkäätte patikoida, Dragon's back on ehdottomasti käymisen arvoinen. Lantaun saari, Big Buddha ja Victoria Peak kannattaa myös käydä katsomassa.
Hong Kong on jakautunut kahteen osaan, Hong Kong Island ja Kowloonin saari ja sitten pikkusaaret, joihin pääsee laivoilla keskusasemilta.
Hong Kong Islandilla (Central, Wanchai) näkee modernia kaupunkielämää, paljon ravintoloita (SoHo!) ja shoppailumahdollisuuksia. Lan Kwai Fongista ja Wanchaista löytyy yöelämä. Wanchaissa on keskiviikkoisin ladie's night eli naiset juo ilmaiseksi.
Aitoa kiinaa näkee taas Kowloonin puolella, jääkää pois esim. Mong Kokin asemalla niin pääsette markkinoille ja Hong Kongin aitoon sykkeeseen. Kowloon park on tosi mukava paikka esim. piknikille. Jääkää Tsim Sha Tsuin pysäkillä niin olette aivan tämän puolen keskustassa.
Hong Kongissa on myös maailman pienin Disneyland, johon pääsee myös metrolla! Ihan hauska paikka.
Kortti käy aika hyvin kaikkialla saaren puolella, mutta kowlooniin kannattaa varata käteistä.
T. Hong Kongissa asunut
Stanley market Hong Kongin saarella. Jos haluaa rantsuun ni Shek O: n lisaksi saaren toisella puolella useita rantoja ja esim Lamma saarella on biitseja, seka hyvia ravintoloita.
Toinen Hong Kongissa asunut.
Kiva kaupunki kuten yllä on mainittu. Mainitsen yhdetä asiasta, saasteista. Kävimme siellä maaliskuussa 2016 ja sain ilmansaasteista jokun keuhkotulehduksen, jota riitti ihan heinäkuulle saakka. Jos ilma näyttää siellä huonolta, sitä se on.
Tässä reaaliaikainen air-pollution mittari -> http://aqicn.org/city/hongkong/causeway-bay/
Kiitos vinkeistä! Millanen on hintataso tänäpäivänä. Hotellien hinnat näyttäisi olevan aika kalliita, mutta miten muuten eläminen? Nähtävyydet ym? T. Ap
Hongkong voi olla konkurssissa jo tuolloin.