Paras shampoo rasvoittuville hiuksille, kokemuksia?
Hiukseni ovat äskettäin alkaneet rasvoittua todella nopeasti. Aamulla pestyt hiukset voivat jo saman päivän iltana tuntua rasvaisilta. Olisiko kellään kokemusta hyvästä rasvoittuvan tukan/hiuspohjan shampoosta, joka toimisi? Kaikki shampoot tuntuvat olevan tarkoitettu kuiville/käsitellyille hiuksille...
Iso kiitos! ❤
Kommentit (21)
xz teepuu ja goldwellin ultra volume on varmaankin parhaita.goldwellin syväpuhdistava on myös hyvä, ylipäänsä syväpuhdistavan käyttöhän on tärkeää.veikkaisin että luonnonkosmetiikan shampoistakin saa apua, esim.lavera tai joku vastaava.
Lushin Seanik on oikeasti tosi hyvä ja hintansa väärti, sillä on riittoisa. Urtekramin ruusushampoo pesee hiukset aivan narskuviksi, mutta tuoksu voi jakaa mielipiteitä.
Suosittelen pesevää shampoota ja kevyempää hoitoainetta, joka levitetään vain latvoihin.
Oletko kokeillut Elvital-sarjaan kuuluvaa Extraordinary Clay -shampoota? Itse sain siitä oivallisen avun nopeasti rasvoittuvaan päänahkaan, se pitää myös hiukset raikkaina yllättävän pitkään ja pidentää pesuväliä.
Kärsin samasta ongelmasta, alkoi kilpirauhasen vajaatoiminnan alettua. Otsa on myös erittäin rasvainen.
Hyvin pesevä shampoo kuivattaa hiuksiani ja saa hiukset rasvoittumaan nopeammin. Vaikea löytää kunnon shampoota kun päänahka rasvoittuu mutta hiukset ovat kuitenkin kuivan oloiset. En ole ap.
Vierailija kirjoitti:
Oletko kokeillut Elvital-sarjaan kuuluvaa Extraordinary Clay -shampoota? Itse sain siitä oivallisen avun nopeasti rasvoittuvaan päänahkaan, se pitää myös hiukset raikkaina yllättävän pitkään ja pidentää pesuväliä.
Mä suosittelen tätä myös!
Mut pelasti Ruohonjuuren (ekokauppa) Oliva palasaippua. Googleta. Hinta n. 2,5€, pala kestää 2-3 kk.Nyt voin pestä tukan illalla ja lähteä aamulla töihin ilman tukanpesua.
Täällä on toiminut hyvin oliiviöljysaippua, palamuodossa. On löytynyt mm. ruohonjuuresta ja vastaavista luontaistuotekaupoista. Suosittelen ainakin kokeilemaan, ei ole kallista.
Oho kasi ehti ensin, samasta saippuasta puhuin nimi vaan päässyt unohtumaan. :D -9
Oliva-ihmisten jatkoksi tulen taas huomauttelemaan, että kyse on siis saippuasta, ja että myös muut saippuoituun oliivi-, kookos- tai palmuöljyyn tehdyt saippuat toimivat hiustenpesussa, jos kaipaa vaihtelua. Jostain syystä aina vain se Oliva mainitaan nimeltä.
Mulla on toiminut savella peseminen rasvoittuviin hentoihin hiuksiin.
Vierailija kirjoitti:
Mulla on toiminut savella peseminen rasvoittuviin hentoihin hiuksiin.
Itselle siis nuo oliivisaippuat ja monet shampoopalat olivat liian raskaita ja jätti rasvaisen oloisiksi pitkänkin käytön jälkeen.
Olivalle ääni myös täältä! Ja ruohonjuuren hamppu-palashampoo on ihan oivallinen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mulla on toiminut savella peseminen rasvoittuviin hentoihin hiuksiin.
Itselle siis nuo oliivisaippuat ja monet shampoopalat olivat liian raskaita ja jätti rasvaisen oloisiksi pitkänkin käytön jälkeen.
Oon huomannut, että ne pitää huuhdella todella hyvin pois. Parhaiten se tuntuu onnistuvan pää alaspäin. Mulla jää helposti korvien yltä rasvaisiksi tolla oliivisaippualla, jos en muista huuhdella ekstrahyvin.
Kiitos, kiitos, kiitos!!! Tästä sain tosi monta hyvää vinkkiä, kunhan tietäisi mistä päästä alkaa kokeilemaan. Kiitos puput! ❤
Ap
shampoopala teepuu, myydään esim punnitse&säästä, ruohonjuuri jne. En vaihda pois tuosta ikinä ja vaikka hinta kirpaiseekin (kymmenen euroa), yllättävän riittoisa.
Vierailija kirjoitti:
shampoopala teepuu, myydään esim punnitse&säästä, ruohonjuuri jne. En vaihda pois tuosta ikinä ja vaikka hinta kirpaiseekin (kymmenen euroa), yllättävän riittoisa.
Ja on välillä Ruohonjuuressa tarjouksessa!
Yritä harventaa pesuväliä. Ajatuksena ällöttää, mutta pisemmän päälle kannattaa. Itse pesen nykyään kerran viikossa Lidlin halpissuihkusaippualla. Sillä, jonka pullossa lukee että voi käyttää myös hiuksiin, hinta ainakin meillä (ulkomailla) 99 senttiä. Muuten huuhtelen suihkussa käydessä vain vedellä. Aiemmin hiukset oli pakko pestä joka aamu, jota en sinänsä kokenut rasittavaksi, mutta sitten aloin reagoimaan kaikkiin pesuaineisiin hilseilevällä päänahalla, josta pääsin eroon monen vuoden jälkeen lopettamalla shampoon käytön kokonaan. Muutama eka viikko oli kamalia, mutta sitten hiukset tottuivat. Nykyään pesen shampoolla ihan vain siksi, että tykkään hyvästä tuoksusta ja vaahdosta, joita kaipasin todella paljon silloin, kun en käyttänyt minkäänlaista pesuainetta (ja jostain kumman syystä tämä Lidlin halpissaippua käy minulle: ei kuivaa, ei kutita, ja viikoittain käytettynä ei johda taas päivittäiseen pesukierteeseen).
Apteekista saatava Ducrayn Sabal-shampoo on ollut hyvä mun rasvoittuvalle päänahalle. En tosin käytä sitä jatkuvasti, voi olla liian kuivattava, mutta tarpeen vaatiessa kuurina tai kerran viikossa. Suosittelen.
Mulla on samanlainen hiustyyppi. Parhaimpia shampoita on ollut Lushilta
https://uk.lush.com/products/big ja https://uk.lush.com/products/seanik