Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten saan unilääkkeet pidemmäksi aikaa?

Rakkaus
02.01.2017 |

Olen kärsinyt kroonisesta unettomuudesta eri syiden vuoksi lapsesta asti. Olen erityisherkkä sekä herkästi stressaantuvaa tyyppiä ja kaiken lisäksi stressaavassa työssä (jota en aio vaihtaa, kaikesta huolimatta....).

Olen joutunut vuosien varrella pari kertaa hakemaan unilääkereseptin, kun valvomiseni on mennyt ihan mahdottomaksi (0-2 h unta / yössä useita päiviä peräjälkeen, jatkuen epäsäännöllisenä pätkänukkumisena ja paniikkiheräilyinä viikkokausia). Syytä on haettu niin psykologilta kuin milloin mistäkin, sitä koskaan oikeastaan löytämättä. Ei auta unikoulut, ruokarytmit, väriteemat, mindfulness, rauhoittumiset tms.

Nyt jouduin käymään syksyllä hakemassa monen vuoden tauon jälkeen uuden reseptin. Minulle löydettiin vihdoinkin oikeat lääkkeet (ketiapiini / Ketipinor) jotka eivät tee päiväväsymysta, mutta tuovat sen autuaan unen ja pitävät minut unessa aamuun asti, joka kerta, joka siunaaman yö ensimmäistä kertaa ikinä. Olen sanoinkuvaamattoman onnellinen ja elämänlaatuni on parantunut merkittävästi. Elämääni on palannut rauha ja levollisuus.

Minulla ei ole varaa joka 3 kk välein käydä yksityisellä reseptiä uusimassa ja kunnallisella sain vänkäämällä vängätä pitkän aikaa, että sain edes sen 3 kk satsin, jota eivät enää sitten suostuneet Kanta-palvelun kautta enää uusimaan. Onko kellään kokemusta mistä noita lääkkeitä ja millä syyllä saisi pidemmäksi aikaa (työterveys ei ole vaihtoehto työni vuoksi)???

Tiedän että noiden pitäisi olla vain tilapäinen vaihtoehto, mutta kukaan ei tiedä mitä se jatkuva nukkumattomuus ja siitä aiheutuvat ongelmat tekee sekä omalle jaksamiselle, työn laadulle, henkiselle terveydelle ja parisuhteelle..... syön mennen tullen ennemmin noita lääkkeitä.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
02.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keptinor voi muuten pidemmällä käytöllä olla vaikutuksia mm. muistiin ja muihin kognitiivisiin toimintoihin. Se on todella vahva antipsykootti, ja sitä määrätään tyypillisimmin pienillä annoksilla mm. ahdistukseen, mutta määräämistä on vähennetty haittojen tultua ilmi.

*

Julkinen on nihkeä uusimaan yksityisen reseptejä. Heillä ei ole välttämättä hoitotietojasi yksityiseltä käytössä. Printtaa Kannasta ja pyydä aika lääkärille. Psykiatrille saatat saada lähetteen.

Yksityislääkäriltäkin voi pyytää reseptin uusimista. Maksaa jonkin verran, osa lääkäreistä ei laskuta siitä. Halvempaa kuitenkin kuin aika.

*

Itselläni on vaikeaa unettomuutta, ollut lapsesta asti. Nykyään

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän kuusi