Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Maidottomat ja munattomat letut?

Vierailija
08.12.2016 |

Iski ihan mahdoton lettuhimo, mutta jaakaapissa ei ole munia eika maitoa. Olen ennenkin tehnyt munattomia lettuja, joista tuli superhyvia. Mutta nyt puuttuu myos maito seka kaikki maidonkaltainen (ei ole soija-, kaura, kookos-, tai mantelimaitoa). Ruokakermaa on liraus.

Voiko lettutaikinaa tehda veteen? Tai Vichyyn? Muuta nestetta ei ole. Ei myoskaan esim banaania munankorvikkeeksi. Help! Onko vain noyrryttava ja lahdettava kauppaan..

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
08.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi tehdä vichyyn, mutta laita myös vettä. Liika vichy tekee letuista hajoavia. Vichy myös korvaa munaa. Kuohuvaa vichyä ei kovin paljon. En osaa antaa tarkkaa ohjetta, kun itse teen aina "omasta päästäni". 

Vierailija
2/3 |
08.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

#1, Kiitos! Paistoinkin juuri asken viitisen lettua (riittaa itselle). Tuli hyvia ja rapeareunaisia. Maistui mainiosti seka sellaisenaan etta itsetehdyn kuningatarhillon kanssa. Nyt on lettuhimo tyydytetty :) T. Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
08.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutama ruokalusikallinen maissijauhoa vehnäjauhojen sekaan niin onnistuu kokonaan ilman maitoa ja munia.

T. Allergikko

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kolme