Täytän maaliskuussa 40. Lupasin synttärilahjaksi itselleni terveellisen elämän
Pudotettavaa on ainakin 30 kiloa ja terveys meinaa pettää. On pitkäaikaissairauksia ja muuta remppaa. Elämäntavat muuttuvat nyt pysyvästi. Muita elämänmuutoksen pyörteissä?
Kommentit (5)
Juu, samantyyppistä täälläkin. Täytän myös vuoden -17 aikana 40 ja aloitin "rempan" jo aiemmin tänä vuonna. Minulla ei ole sairauksia, mutta kuluttava ja kovia stressipiikkejä elämääni tuova työ. Huomasin aiemmin, etten jaksa työssäni, jos en ole paremmassa kunnossa. Kiloja olen tähän mennessä (muutamassa kuukaudessa) saanut tiputettua muutaman, mutta vyötäröltä on lähtenyt jo 12 senttiä.
Treenaan ammattitrainerin ohjauksessa ja syön myös hänen laatimansa ruokavalion mukaan. Tällä hetkellä edes tulossa oleva joulu ei hirvitä, niin hyvä tsemppi on päällä ;)
Vierailija kirjoitti:
Minkälainen on sinun terveellinen elämä?
Liikunta ja ruokavalio kuntoon, stressi minimiin ja liikakilot karisevat itsestään. Hitaasti mutta varmasti sillä en usko mihinkään kuureihin.
Sama. Tammikuussa 40 tulee täyteen ja elokuussa palkkasin pt:n lahjaksi itselleni. Seuraavat 40 vuotta terveellisemmän elämän parissa!
Ruokavalio laitettiin kuntoon (tervehenkistä meininkiä, kohtuutta eikä minkään kieltämistä) ekaksi. Pikkuhiljaa liikuntaa lisätty, siinä on vielä työnsarkaa. Enemmän unta, stressinhallintaa. Siinä tiivistettynä pt:ni filosofia. Paino tippuu eeeriiittäiiin hitaasti mutta tippuupa kuitenkin. Vyötäröltä on lähtenyt senttejä paremmin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Minkälainen on sinun terveellinen elämä?
Liikunta ja ruokavalio kuntoon, stressi minimiin ja liikakilot karisevat itsestään. Hitaasti mutta varmasti sillä en usko mihinkään kuureihin.
Minkälainen ruokavalio?
Minkälainen on sinun terveellinen elämä?