Mille raskausviikolle asti uskallatte " päästää" miehen bilettämään?
Kommentit (11)
On kotona viihtyvää sorttia ja hyvä niin. Eipä tarvinnut tuollaisestakaan huolehtia.
bilettämään, vaikka eukko on viimeisillään raskaana. Luulisi heidänkin kasvavan ja valmistuvan tulevaa. Ja edes myötätunnosta pysytellä eukkonsa kanssa. Vai yrittääkö ne raukat bilettää " varastoon" ?
Ei nimittäin haluttu ottaa sitä riskiä, että mies ei pääsisi synnytykseen mukaan koska on tuubat olalla. Ja toiveissa oli sekin, että mies pystyisi ajamaan. Toisessa raskaudessa päädymme varmaan samanlaiseen ratkaisuun.
näin pahasti. Päästää ja raskausviikolle, ei hyviä päiviä.
Keskimmäinen syntyi 12 tuntia siitä kun mies tuli bilettämästä.
Nyt menossa rv 40+3, lähti 200 km:n päähän yöksi, mutta kylläkin pysyttelee selvin päin kaiken varalta.
Miksi mies ei voisi käydä " bilettämässä" ?
Ei raskaus ole sairaus.
Ap varmaan tarkoitti, että mihin naisen raskausviikolle asti kukin vetäisi rajan, että mies voi ottaa alkoholia....
Minusta tapauksen mukaan, mutta periaatteessa varmaan sinne viikolle 38 jolloin itse soisin miehen olevan ajokunnossa äkkilähdön varalta.
n. kerran viikossa ollessani raskaana. Mutta kuitenkin yhdessä sovittiin että pari viikkoa ennen laskettua aikaa hän lopetti baarissakäymisen jotta olisi varmasti selvin päin mennessäni synnyttämään. ja onneksi oli koska en tiedä miten olisin selvinnyt siitä ilman miestäni.
sitten tarvittaessa parin tunnin varoitusajalla ajokunnossa. Ei haluais kuitenkaan ottaa taksia tai ambulanssia 300 km:n matkalle siksi kun mies ei ole ajokunnossa. Ja onhan se kiva että mieskin on synnytykseen mennessä hyvissä voimissa eikä perskännissä tai kaameassa krapulassa.
Jos asuttais edelleen etelässä ja sairaalaan olis lyhyempi matka, niin sais mieskin mennä paljon vapaammin.
joten sen puoleen ei ole ongelmaa, mutta kotona ottaa kylläkin, melkein joka pe ja la-ilta jotakin maistelee. Kolmas lapsi tulossa ja aina on sellainen yhteinen sopimus ollut, että 36-viikolta synnytykseen asti on selvinpäin, ihan vaan varmuuden vuoksi, jos sattuu lähtö tulemaan. Ihan hyvää se tekee miehelle välillä pitää pieni tauko tuon alkoholin kanssa :).