Sipilä hiljensi Ylen ja samalla tilanne alkoi näyttää vain pahemmalta
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611302200033970_uu.shtml
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000004887447.html
Kyllä tuo Terrafame tapaus alkaa näyttää entistä pahemmalta Sipilän ja demokratian kannalta. Meno on kuin tuolla Itärajan takana kun pääministeri hiljentää Ylen uutisoinnin valtakunnallisesti erittäin merkittävästä aiheesta.
Eihän tässä Terrafame tapauksessa voi olla enää kyse vain Sipilän herkkähipiäisyydestä vaan kyllä nyt haisee ja vaikka Sipilä ei olisi hakenutkaa tietoisesti hyötyä sukulaisilleen ja lähipiirilleen niin mokattua tuli ja pahasti. Sipilä ei olis tajunnut että hän ei voi toimia pääministerinä samoin kuin yritysjohtajana.
Mielenkiintoista on sekin että Ketara Steelin omistajat eivät ole siis tavanneet Sipilää omien sanojensa mukaan pariin vuoteen, mutta konkurssikypsä firma on kyllä porskuttanut aika kovaa Talvivaaran ansiosta ja hyöty valtiontuista on ollut todella suuri firman kokoon nähden nyt parin vuoden aikana.
https://www.finder.fi/Hallintayhti%C3%B6it%C3%A4/Katera+Steel+Oy/Kajaan…
Kommentit (2)
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/sipila-sijoitti-kateraan-omia-rahojaa…
Omistuksia löytyy lastensa sijoitusyhtiössä ja taitaa niitä olla lisäksi myös vakuutuskuorissa. Mutta tuostahan ei koskaan varmuutta saada.
Median sensurointi on pahempaa kuin pieni sukulaisten suosiminen.