Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hei please, motivoikaa mua että saan kirjoitettua tän dippatyön,

Vierailija
27.11.2016 |

aika menee täällä vauva-palstalla. Kuun lopussa pitäis jättää luettavaksi ja vuoden loppuun mennessä valmiiksi.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
27.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teet joka päivä 5 h/ joko välillä taukoa. Ensin uusi sivu & muokkaus. Teet.

Vierailija
2/8 |
27.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee joka päivälle pieni tavoite. Sovi, että kirjoitat sen ennen kuin tulet tänne. Ainakin itselleni sopii parhaiten se, että kirjoitan pätkästä ensimmäisen version yrittämättä liikaa. Kun jotain on paperlla, on sitä jo paljon helpompi lähteä parantamaan. Jos yrittää heti saada paperille lähes täydellistä tekstiä, ei sinne yleensä tule mitään.

Muista, että epävarmuus kuuluu prosessiin. On ihan tavallista, että oma aikaansaannos tuntuu tässä vaiheessa surkealta ja se jarruttaa työn tekemmistä. Niin minustakin tuntui. Loppujen lopuksi sain työstä arvosanaksi 5.

Tsemppiä!

Tekniikan tohtori

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
27.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuun lopussa luettavaksi? Kuuta ei kovin monta päivää ole jäljellä. Nyt hommiin, hopi hipi!

Vierailija
4/8 |
27.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli 3 päivää jäljellä ja istuksit palstalla miettimässä miten pääset alkuun? Tässä vaiheessa voin rehellisesti sanoa että siirrä suosiolla tähtäin seuraavaan valmistumispäivään (helmikuu?).

Sitten laitat vauvapalstan palomuurisi estolistalle, poistat kirjanmerkin selaimesta ja pidät mielessäsi että nyt on tärkeämpää tekemistä kuin tylsä trollaaminen.

Vierailija
5/8 |
27.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoita. Mitä tahansa aiheeseen liittyvää. Kirjoita kirjoita kirjoita, sitten kun tekstiä on jokunen sivu kasassa on helpompi miettiä mitä heittää pois ja mihin suuntaan syventää aihetta.

Mutta siis alussa ainakin itselle autto kun kirjoitin. Äläkä välitä liikaa muotoilusta tai muista. Tekstiä "paperille" vaan.

Vierailija
6/8 |
27.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teet työtä jossain muualla kuin kotona. Menet vaikka kirjastolle jos ei koululta / työn tilaajalta löydy toimistopaikkaa sinulle.

Lähdet joka päivä vartavasten sinne tekemään työtä, ja tavotteleet vaikka, että istut 9 - 16 jokapäivä siellä.

Motivoit itseäsi ajattelemalla, että tulet olemaan ylpeä itsestäsi koko loppuelämän kun olet saanut työsi valmiiksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan teet dippatyötäs jollekin firmalle? Hoida se hyvin, niin saatat saada töitä. Näin kävi itselleni ja useimmille opiskelukavereille.

Vierailija
8/8 |
29.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitokset kannustuksesta!

Pariin päivään en edes muistanut käydä täällä ja nyt työ näyttää jo luettavalta :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä seitsemän