Terveydenhoitaja, nautitko työstäsi?
Missä olet töissä? Hyvät ja huonot puolet? Minkälainen ihminen olet?
T. Eräs joka miettii kouluttautumista terkkariksi
Kommentit (7)
Ei paljon ehdi terkkarit työpäivän aikana vauvailla :D Paitsi ehkä äitiyslomalla olevat...
En ole th, mutta tällainen näkökulma tulee mieleen: th ei tee juuri koskaan vuorotyötä. Tämä on hyvä juttu elämän aikatauluttamisen kannalta: virka-aikaan tehtävä työ on esim. perheen kannalta helpompi. Mutta toisaalta, th ei saa myöskään niitä lisiä, joita vuorotyöstä saa, joten palkka voi olla jopa pienempi kuin sh:n.
Mä olen neuvolatyössä ja tykkään siitä todella paljon. Itse pidän juuri siitä että työaika on säännöllinen ja viikonloput aina vapaat, sopii perheelliselle paremmin. Ja viihdyn ihmisten parissa, varsinkin lasten.
Melko itsenäistä päivätyötä. Palkka ok. Lähinnä ohjaavaa työtä,mutta sopivasti myös toimintaa. Ihmisläheistä. Kuuntelutaito ja empatiakyky tärkeitä. Pidän työstäni. Työskentelen pikkukaupungissa.
Toinen neuvolaterkka täällä. Tykkään työn sisällöstä, neuvolatyö on tosi antoisaa. Miinuspuolia työssä on kuitenkin paljon, minkä vuoksi harkitsen vaihtoa muualle. Päivät ovat pitkiä (ruokatauko ei kuulu työaikaan, ensi vuonna työaika pitenee entisestään) ja kiire kova. Palkka (2362€) ei ole kovin hyvä.
ylös