1,4 v ja ei nuku kunnolla!!!!!
tyttö 1,4v, päivisin oikein suloinen ja touhukas tyttö, mutta yöt yhtä helvettiä...5-6 krt/yö heräilee.... on päiväkodissa, että perus räkätaudit sairastetaan, mut muuten kaikki ok, EI VAAN NUKU!!!!! vinkkejä!!!!! Itse töissä ja lopen uupunu, MITEN OLETTE SAANEET MUKSUT NUKKUMAAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kommentit (6)
eli hänet siirrettiin nukkumaan yksin. On tosi yleistä kuulemma. Monet ystävä perheet kokeneet saman. heti rauhoittui eikä hihkunut kun pääsi omaan huoneeseensa. Nukkuu vaikka pidetään tv normaalilla äänillä ja kolistellaan keittiössä. Vieraitakin voi olla ja vähän kovempaa ääntä.
Toinen uni ongelma alkoi nielutulehduksen séurauksena, mutta saatiin näillä keinoilla nukkuminen takaisin sellaiseksi kuin olikin. Meillä on kokeiltu hyvin tuloksin sitä, että käydään mutta, ei jäädä, jos kiukutaan ettei haluta nukkua. Tyttö huomasi pian ettei kannata. Eli jos teillä on ihan vain kiukuttelua nukkumisen suhteen kannattaa kokeilla. Ja iltatouhujen rytmin ja säännön mukaisuuden varmastin tiedätkin.
Eli teimme näin:
Kun alkoi kiukkuamaan käytiin peittelemässä ja sanottiin uudelleen hyvä yötä ja nukutaan on yö. yms.. litania.
jos jatkoi odotettiin 5 min ja sama uudelleen ja taas 10 min ja uudelleenja 15 min ja uudelleen nje. edelleen.
Eri asia tietystin jos itkee kipua, pelästymistä, pahaa unta niin sitten lohdutetaan.
Meillä riitti tätä tehden 3 yötä ja nyt lapsi vain viedään vain sänkyyn ja toivotetaan hyvää yötä. Tyttö nukahtaa uninukke kainalossa ja nukkuu hyvin. Näin meillä oli myös enen kuin ongelmat alkoivatkaan.
Toivottavasti löydätte keinon joka toimii teillä:)
Tyttö 1v2kk viime yö: nukkumaan kahdeksalta, herätys kymmeneltä, nukahdus, herätys kolmelta-valvontaa viiteen asti, nukahdus, herätys 7.30. Että samassa veneessä...ei tullut apuja, meillä tätä jatkunut kohta 10kk. Hyvänä yönä herätään vain kaksi kertaa. Jaksuja!
Meillä tyttö 1v3kk nukkunu aina hyvin ja nukahtanut itsekseen. Nyt muutama ilta mennyt niin, että parin tunnin unien jälkeen herää ja on hereillä puolesta tunnista jopa 3 tuntiin! Yleensä ei itke, mutta välillä täytyy kaataa sänkyyn ja hiukan rauhoitella. 4 poskihammasta just puhjennut!
ei ole juuri nyt hampaita tulossa, olemme kokeilleet omassa huoneessa nukkumista ja juuri noita keinoja että vaan käydään sanomassa hyvää yötä jne, mutta neiti heittää tuttia tahallaan, joku sanoi että antakaa huutaa jos ei ole kipeä tms, no, huutihan neiti, mutta lopuksi aina sitten sai oksennettua jne... Täytyy myös sanoa, että 2 kk meni 2 heräämisellä, mutta nyt taas yhtä helvettiä ja oma jaksaminen kanssa koetuksella, vaikka teen vaan 25 h /vko.
nyt toissa iltana siirrettiin taas muksu sänkyineen meidän huoneeseen ja helpotti vähän, istuu kyllä yöllä tuijottamassa pinnojen välistä, mutta pitää vaan pientä kitinää...kumpa päästäis ees takasin siihen 2 kertaa yössä herätys ja YHDEN KOKONAISEN YÖN NUKKUNUT!!!!Olipa hiukka hieno tunne aamulla..
Poika pian 15 kk, on nukkunut kokonaan YHDEN YÖN koko elämänsä aikana. Hyvänä yönä herää vain kerran, nyt ilmeisesti tekee poskihampaitaan ja herää noin parin tunnin välein seisomaan pinniksessä ja huutamaan. Meillä on kokeiltu kaikki keinot. Ei vaan osaa nukkua. Huudattaa en aio. Jos käyn vaan pistämässä makuulle, niin 30 sekunnin päästä on taas pystyssä. Nukkuu omassa huoneessa, nukahtaa helposti, on iloinen päivisin, rytmit kunnossa, kunnon päiväunet, ei sairastele, on kokeiltu unipussit, tutitta ja tutilla, ottaa viereen ja nukuttaa aina omaan sänkyyn... Valvomiset sentään on suhteellisen hyvin jääneet pois. Allergiatutkimuksiin pitäisi kai mennä, että sais ainakin rauhan itelleen siinä shteessa.
Olen vaan lopettanut jo sen odottelunkin, että koska meidän poika alkaa nukkua, ja hyväksynyt, ettei se vielä vaan osaa. Olen pistänyt tonne kolmen vuoden paikkeille sen rajapyykin, että ehkä sitten. Töissä käyn ja väsyttää välillä niin pirusti. Kakkosta meille ei edes suunnitella, ennen kuin tää ykkönen on nukkunut yönsä hyvin edes muutaman kuukauden.
Tsemppiä!
Kuukausi sitten oli viikon verran tommosta että poika tuli meidän sänkyn -lepäsi hilja ja vaan katsoi. Itse nukahdin mutta tunne oli että poika oli hereillä melkein koko yön. Mieskin sanoi että aamuyöllä oli poika pari tuntia nukkunut. Ihan hilja oli pikkuinen. Nyt on noi poskihampaat tulossa ja ei mitenkään rauhoittuu. Yöllä vähintään 5 kertaa herää,itkee ja potki Tulee yleensä viereeni mikä tarkoitta että unista ei tule mitään. Nyt on 2 ylimmäistä tullut 2 alimmaista puhkemassa.
Miten teillä hampaat? ja muutenkin olen kuullut että se vaan on vaihe mikä melkein kaikilla on....