PIKA-APUA! tuleeko karenssia jos vaihtaa
Kokoaikasen, vakituisen työn osa-aikaiseen työhön omasta tahdostaan ja tarvii sen ohella sovitettua ansiopäivärahaa?
Taustat tälle asialle monimutkaiset, takana työuupumus vanhassa työssä. Uusi työ olisi unelmien työ, mutta epäsäännöllinen alkuun ainakin puoli vuotta. Jos tulee karenssia niin kuinkahan pitkä se karenssi on?
Kiitos vastauksista!
Kommentit (4)
Ok. Saako tavallista ansiosidonnaista kuitenkin?
Ap
Ansiosidonnaista päivärahaa saa työttömänä ollessa. Osa-aikainen työ ei siihen oikeuta. Soviteltuunkaan päivärahaan ei liene mahdollisuuksia, jos/kun työn vaihtaminen on oma-aloitteista. Tämä kannattaa kuitenkin selvittää ammattiliittosi edustajan kanssa.
Jos irtisanoudut työstä ilman pätevää syytä (tässä tapauksessa tulisi olla lääkärinlausunnot) saat 3 kk karenssin. Karenssin jälkeen voit hakea kassaltasi soviteltua päivärahaa sen uuden osa-aikatyön kanssa. Mikäli omasta aloitteestasi osa-aikaistaisit nykyisen työsuhteesi, et olisi lainkaan oikeutettu soviteltuun (mutta tästähän ei tainnut olla kyse).
Ei tule karenssia. Mutta et kyllä saa sitä soviteltua päivärahaakaan, jos vapaaehtoisesti vaihdat pienempituntiseen työhön.