Voiko lääkäriltä itse pyytää päästä esim. verikokeisiin?
Haluaisin tsekata tietyt perusveriarvot, kuten hemoglobiini yms. tiettyjen oireiden takia/varmistaa, että kaikki on kunnossa. Eli voinko vain marssia vastaanotolle ja pyytää lähetettä labraan, jos lääkäri ei oireiden perusteella sitä itse tee vai suhtautuuko lääkärit nuivasti, jos potilas itse pyytää tiettyjä tutkimuksia?
Kommentit (23)
Voi pyytää, kerro oireet ja sano, että haluat varmistaa. Aivan varmasti saat verikokeet. PVK on sellainen, että se otetaan todella helposti.
Jos menisit hoitajalle tai lääkärille oireidesi kanssa ja katsot millaisia jatkotutkimuksia he pitävät olennaisina. Yleensä tietyt verikokeet saa hoitajakin pyytää ilman lääkärin arviota.
Menet lääkäriin oireidesi takia, katsot mitä hän oireista miettii ja mitä hän määrää. Hänellä on sentään koulutus asiaan päinvastoin kuin sinulla.
Tietysti voit pyytää. Julkisella puolella toki lääkärin ainakin periaatteessa pitää miettiä onko oikeasti perusteltuja nuo kokeet, siis ei tyyliin "oishan se kiva tietää" tai "haluan kontrolloida kolesterolin 6kk välein koska oon ehkä syönyt nyt vähän terveellisemmin". Mut jonkun PVK:n saa yleensä aina.
Pääsee myös ilman lähetettä yksityisellä, toki maksaa jonkun verran.
PVK:n saa yksityiseltä ilman lähetettä. Testitulos valmistuu parissa minuutissa. Sen verran simppeli testi, että varmaan julkisellakin siihen saa helposti lähetteen jos on mitään syytä testata.
Yksityislääkärit kyllä kirjoittavat mielellään lähetteen.
Mä sain peruskokeet hoitajan lähetteellä, kun sanoin haluavani tavallisen terveystarkastuksen. Meni tosi helposti julkisella.
Kiitos paljon vastauksista, täytyypi ehdottaa, jos ei lääkäri muuten määrää oireiden perusteella tai sitten muuten käydä tosiaan yksityisellä. :)
Ohis: paljon maksaa peruslabrakokeet, pvk tms? Kunnallisella!
Vierailija kirjoitti:
Ohis: paljon maksaa peruslabrakokeet, pvk tms? Kunnallisella!
Varmaankin kuntakohtaista, mutta luulisin, että sisältyy ihan siihen tk:n käyntimaksuun eli +/- 20e/käynti?
Vierailija kirjoitti:
Tietysti voit pyytää. Julkisella puolella toki lääkärin ainakin periaatteessa pitää miettiä onko oikeasti perusteltuja nuo kokeet, siis ei tyyliin "oishan se kiva tietää" tai "haluan kontrolloida kolesterolin 6kk välein koska oon ehkä syönyt nyt vähän terveellisemmin". Mut jonkun PVK:n saa yleensä aina.
Kyllä julkisellakin puolella peruslabrat saa, kun kertoo olevansa huolissaan jostain terveyteensä liittyvästä. Olen itse saanut ainakin.
Voit pyytää, eri juttu suostuvatko. :-) Mutta saattaa hyvin joku suostuakin, etenkin jos hyvin osaat perustella ja nätisti kysyt. Jos et saa lähetettä, niin esim. Cityterveydessä saa halvalla otettua verikokeita ilman lähetettä. Kela-korvausta vaan ei silloin saa.
Eikö peruslab.kokeet tulisi saada, vaikka ei osaa perustella hyvin eikä jaksa pyytää nätisti. Asioin yksityisellä lääkäriasemalla, ei tarvitse pyytää nätisti tai nöyrästi. Olisi aivan kamala ajatus, olla tk:n asiakkaana. Olen täysin varma, että itseltäni olisi jäänyt moni sairaus diagnosoimatta. PYYTÄÄ NÄTISTI... Sairastan sydänsairautta, joka on ollut minulla aina. Olisi jääneet nilkkavammat ja kaatumisvammat hoitamatta. Tuskin olisin päässyt magneettikuviin pyynnön perusteella.
Fimlabissa voi ostaa itse tuon listan mukaiset tutkimukset ilman lähetettä: http://www.fimlab.fi/oma_terveys/tutkimuspaketit.tmpl?sivu_id=36
Mulle on gyne (yksityinen) laittanut ihan peruskäynnin yhteydessä lähetteen ainakin kilpirauhastestiin ja veren sokerin mittaukseen. En varsinaisesti pyytänyt, tuli vaan puheeksi että tämmöisiä olen miettinyt.
Seuraavalla käynnillä aion pyytää pvk-lähetteen hemoglobiinin tarkistusta varten.
Miten muutes, tietääkö joku vieläkö apteekeissa voi käydä mittauttamassa hemoglobiinin? Musta joskus on ollut mahdollista?
Toki voi pyytää ja joku pvk on sen verran halpa (pari euroa kunnalle) että sen voi laittaa heppoisemmin perustein kuin kalliimpia. Tk-lääkäri on tosiaan myös kunnallisen rahakirstun vartija siinä mielessä, että hänen tekemänsä laboratoriopyynnöt on suoraan kunnan terveysbudjetista pois. Siksi niille täytyy olla lääketieteellinen peruste, ei vain se että haluaa jotain huvikseen tietää. Jos sinulla kerran on jotain oireita, niin niistä riippuen sitten lääkäri päättää, onko verikokeet tarpeelliset.
Ei kai kukaan halua, että kuka tahansa voisi mennä terveyskeskukseen ilmoittamaan mitä tutkimuksia nyt haluaa otettavan? Olisi varmaan tammikuun puolessa välissä koko vuoden budjetti jo käytetty..
Lääkärit toimivat eri tavoin. Toiset lähettävät helposti jatkotutkimuksiin ja toiset eivät millään. Kannattaa kuitenkin pyytää lähetettä, lääkäri sitten tekee sen, jos katsoo tarpeelliseksi.