Nettoansiot 950€/kk, pärjään ihan hyvin.
En tuhlaa rahaa joutaviin, syön järkevästi ja kohtuudella. Kävelen paljon, käytän kirjastoa, vaatteita tuunaan jne. jne.
Kommentit (4)
Riippuu ihan täysin asumiskustannuksista. Jos vuokra on 500 euroa, niin sitten tuolla summalla pärjää oikein mukavasti. Jos taas vuokra on 600-700 euroa, niin alkaa jo tehdä tiukkaa.
Nettotulot 2080 eur/kk, aika kivasti riittää kaikkeen tarpeelliseen rahat. Toivoisin kuitenkin, että tulot nousisivat noin 3000 eur/kk nettoon, silloin riittäisi rahat vaikka asua jollain mukavalla asuinalueella ja uudemmassa isommassa asunnossa. Olen jopa miettinyt sivutyön aloittamista. Jos vaikkapa rupeaisi siivoamaan iltaisin tai puhelinmyyjäksi. Tekisi vaikka 6 kk lisäduunia niin saisi kunnon säästöt kerättyä, joilla voisi sitten vaikka matkustella tai päivittää autoa paremappan ym.
Tämän yksiön vuokran jälkeen jäisi satanen kuussa käteen, sillä ei kattaisi edes pakollisia menoja. Toki asumistukea ja toimeentulotukea saisi varmaan haettua eli pääsisi sinne 450e tjsp?
Tällä hetkellä on nettotulot 2100e/kk, josta aspitilille menee 400e/kk ja sijoituksiin 300e/kk eli laskujen jälkeen jää viitisen sataa kuussa elämiseen, joten ei tuo nyt sinänsä jokapäivästä elämää ajatellen ihan valtavasti muuttaisi mutta tulevaisuuden näkymät heikkenisivät oleellisesti.
Riippuu paljon asumiskuluista mutta samoissa summissa pyöritään kuukaudessa. Ja ennen kaikkea en ole mielestäni joutunut luopumaan mistään. Materiaa kyllä piisaa.