Rasitusmurtuman toteaminen röntgenillä
Jalkapöytä on ollut hirveän kipeä jo 1,5 että ei paljoa pysty painoa laskemaan päkiälle. Rasituksesta särky lisääntyy ja jalka on turvonnut parina iltana.
No kävinpä sitten lääkärillä viime viikon maanantaina ja lääkäri ei tuntunut ottavan todesta vaivaani ja sanoi sen olevan vain venähdys. Jalka kuvattiin, muta röntgenissä ei näkynyt mitään. Luin kuitenkin netistä että rasitusmurtuman huomaa vasta 2 viikon päästä oireiden alkamisesta röntgenistä. Onko muilla ollut vastaavaa tilannetta? Kipu ei juurikaan ole helpottanut :(
Kommentit (3)
Mulla oli lantiossa rasitusmurtuma, juoksin vähän liikaa. En ensin tajunnut sitä, eikä lääkärikään. Neljän viikon päästä vaatimalla vaadin röntgenin ja siellä sitten näkyi selkeesti. Voi olla että sulla ei vielä näy. Se on yllättävän vaikea todeta, kävin tosi kokeneella fysioterapeutillakin ja hänkin sanoi ettei oo mitään sellasta, mutta olipa kuitenkin.
No jalkaa olen hoitanut tukisukalla, levolla, kylmällä, pitänyt tarvittaessa koholla ja ottanut lääkettä. Ihan perus jutuilla. Mutta eipä paljoa ole auttanut :D
AP
No miten olet sitä hoitanut?