Ei hitto, mikä muhun on mennyt...
Olen ollut jo pidempään ahdistanut töistäni.
Saan aivan paskaa palkkaa ja joudun oikeasti raatamaan pitkiä päiviä ilman asiallisia korvauksia. Tämän lisäksi palkanmaksuni on viivästynyt ja rahat ovat todella vähissä. Vitutus kävi tänään aamulla ylivoimaiseksi - valmistauduin töihin, mutta yhtäkkiä päätinkin, että en mene.
Pomo soitti, mutta en vastannut. Laittoi viestiä perään, että missä helvetissä olen ja vastasin vaan, että joo sori, en päässyt, enkä tuu myöskään iltapäivällä, koska ei ole rahaa, anteeksi olisi pitänyt ilmoittaa.
Haluaisin jättää irtisanomisilmoituksen, mutta pelottaa, etten löydä tähän hätään mitään muutakaan.
Hävettää vähän oma käytös, päässä jotenkin hetkellisesti napsahti, olisihan sitä voinut ottaa vaikka saikkua tai vaikka keskustella asialliseen sävyyn, mutta näin nyt kävi.
Kommentit (6)
Ei sun nyt noin olisi kyllä kannattanut tehdä, jos rahasta on jo tiukkaa, niin potkut saatuasi karenssiaikana tulee vielä enemmän nälkä. Mutta on se inhimillistä, että joskus napsahtaa.
Ei toivoa ole vielä menetety... käyt siellä lääkärissä ja selität lääkärille kuinka olet uupunut pitkistä työpäivistä ilman palkkaa yms, korosta että uupumus ajoi sinut tuollaiseen ratkaisuun. Mutta varoituksenhan tuosta saa työpaikalta todennäköisesti joka tapauksessa.
Kun napsahtaa niin napsahtaa. Eipä asialle voi enää mitään. Nyt kanattaa olla rohkea ja lähe meneen sieltä!
Ei tämä maailma ole sellainen kuin sen pitäisi olla. Tämä ei ole mikään normaali hyväksyttävä olotila. Maa on laitettu sekaisin 20 vuodessa. Kaikki latettu päälaelleen, siitä voitte kiittää päättäjiämme.
122 kirjoitti:
Ei toivoa ole vielä menetety... käyt siellä lääkärissä ja selität lääkärille kuinka olet uupunut pitkistä työpäivistä ilman palkkaa yms, korosta että uupumus ajoi sinut tuollaiseen ratkaisuun. Mutta varoituksenhan tuosta saa työpaikalta todennäköisesti joka tapauksessa.
Ei kannata ikinä selittää lekurissa työuupumuksesta. Sillä diagnoosilla kun ei tarvitse maksaa palkkaa, eikä Kelakaan maksa korvauksia. Eli työntekijä joutuisi jäämään palkattomalle sairauslomalle.
Ihan vaan vinkkinä.
Jos palkanmaksu viivästyy, niin töihin menokin voi viivästyä.