Koulusta pitäisi pystyä erottamaan häirikköoppilaat huomattavasti nykyistä helpommin
Onhan se erottaminen nykyäänkin säädetty jo lakiin, mutta onko sitä sovellettu koskaan käytännössä? Ja pitää muuten olla varmaan todella painavat perusteet, että koulusta voidaan oppilas erottaa.
Olen kuitenkin sitä mieltä, että kurinpitotoimien osalta pitäisi mennä siihen suuntaan, että häiriköiville oppilaille voidaan antaa määräaikainen erotus koulusta huomattavasti nykyistä herkemmin. Monissa toisissa maissa, esimerkiksi nyt vaikka Yhdysvallat ja ihan Euroopassakin, esimerkiksi Etelä-Euroopan maissa, oppilaan erottaminen koulusta on täysin normaali kurinpitotoimenpide häirikköjen kohdalla ja semmoista käytöstä, mitä monilla suomalaisilla oppilailla on, tulisi monessa toisessa maassa helpostikin erottaminen koulusta.
Määräaikainen erottaminen voisi ensi alkuun olla vaikka 2 viikkoa tai 1 kuukausi. Ja jos häiriöt jatkuvat edelleen sen jälkeen niin sitten penalttia enemmän kuin 1 kuukausi. Ja jos jää erotusten ja niiden aiheuttamien poissaolojen vuoksi luokalle, niin voi voi, olisiko kannattanut käyttäytyä paremmin.
Totuushan on se, että häiriköiden vuoksi siinä kärsii valtavan monen oppilaan koulunkäynti, opiskelutulokset ja mahdollisesti hyvinvointikin.
Kommentit (8)
Niitä joilla on jo vaikeaa ei pidä sulkea yhteiskunnan ulkopolelle naperona.
Vierailija kirjoitti:
Huomattava osa on mamuja. Mutta kun rasismi. Ei käy.
Kyllä ainakin tuossa paljon puhutussa videossa oppilaat ihan kantasuomalaisilta vaikuttavat.
Totta, totta, vaan kuka on "Se" häirikkö oppilas? - Tok me monet hänet luulemme tunnistavamme, kun se omalle kohdalle sattuu, mutta ei se häirikkö oppilaan erottaminen ole aina ole niin helppoa. - Häirikkö oppilas voi esimerkiksi aukoa päätään ja provosida tunneilla todella ikävästi, mutta samaan aikaan menestyö esimerkiksi kokeissa todella hyvin. Tämän lisäksi häirikkö oppilaalla saattaa olla vahvat tukijoukot taustalla, eli näitä curling vanhemia, jotka eivät halua nähdä tai käsittää ollenkaan, että juuri heidän lapsensa on se luokan "rääväsuu" joka hakee ja tarvitsee "vähän" enemmän huomiota osakseen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Huomattava osa on mamuja. Mutta kun rasismi. Ei käy.
Kyllä ainakin tuossa paljon puhutussa videossa oppilaat ihan kantasuomalaisilta vaikuttavat.
Mutta kun seura tekee kaltaisekseen. Jos luokassa on 4-5 mamua jotka perseilevät oikein olan takaa niin äkkiä ilmapiiri muuttuu sellaiseksi että siihen lähtee kantasuomalaisetkin mukaan. Ei ole mitenkään poissuljettua ettei mamut olisi aiheuttaneet tätäkin ongelmaa.
Olen opettaja ja ainakin meidän koulussamme maahanmuuttajataustaiset ovat aina olleet niitä parhaiten käyttäytyviä.
Huomattava osa on mamuja. Mutta kun rasismi. Ei käy.