miksi aina lapsia varoitetaan vieraista. yleensä rikokset tehdään lähipiirissä. tarkoitan esim. hyväksikäyttöä.
Kommentit (6)
Koska on aina niin vaikea uskoa että lähipiirissä olisi joku sellainen.
Vierailija kirjoitti:
Yleensä? Tähän kaipaisin jotain faktaa, kiitos.
Alle teini-ikäisten kohdalla hyväksikäyttäjänä on todella harvoin vieras ihminen (jos ei lasketa itsensäpaljastajia). Ihan rikosuutisiakin selailemalla huomaa että miltei aina kyseessä on perheenjäsen tai muu lähipiiriin kuuluva. Ehkä joku tilastokin löytyy jostain.
Meinaat, että vanhemmat varottaisivat lapsia omasta väkivaltaisuudestaan? "Jäät sitten sinne kaupungille ja soitat mummille, jos yhtään tulee sellainen olo, että täällä kotona sua lyödään."
Voi olla, että lähipiirissä sattuu enemmän, mutta on niinkin, että erittäin usein se "läheinen" on puolituttu, joka on groomaillut lasta hyväksikäyttö mielessä, ei siis täysin vieras. Mutta onhan se vieras siihen asti, kunnes lapsi on siihen tutustunut. Ja toiseksi, puskaraiskaaja valitsee mieluummin keskenkasvuiden kuin aikuisen, ovat uhreissa yliedustettuina.
Jo terve järkikin sen sanoo että vieraista kuuluu varoittaa, mistä lapset muuten oppisivat että vieraan henkilön mukaan ei lähdetä tai mennä hakemaan mitään karkkia pakusta.
Yleensä? Tähän kaipaisin jotain faktaa, kiitos.