Yliopiston professorilla tyttöystävä, joka on nuorempi kuin jotkut hänen oppilaistaan.
Yliopistossa opiskeleva tyttäreni kertoi, että yksi heidän opettajistaan (kyseessä about nelikymppinen mies) seurustelee 20-vuotiaan tytön kanssa. En todellakaan halua, että tuollainen sairas pervo opettaa tytärtäni ja hänen ikätovereitaan.
Vaikka se tyttö ei ole tämän miehen oppilas eikä edes opiskele samassa yliopistossa kuin tyttäreni, niin tuo on yksinkertaisesti sopimatonta. Mielestäni olisi kohtuullista vaatia, että mies pidätettäisiin virastaan. Voisiko asiasta tehdä kantelun tai jotain?
Kommentit (14)
Sinulla on aika paha päähän pinttymä.
Naurettavaa, eihän tuossa ole mitään laitonta ja toiseksi asia ei sinulle millään tavalla kuulu. Ja lisäksi yliopiston opettaja ei ole mikään julkisuuden henkilö, josta kuuluu huudella juttuja muille.
Ikis kuulemma tykkää persepanoista. Näin luin netistä
Moni professori on itsekin nuorempi kuin osa hänen oppilaistaan. Pitäisikö jokaisen professorin hankkia varmuuden vuoksi vähintään 30 vuotta vanhempi kumppani jotta hän olisi varmasti vanhempi kuin kaikki opiskelijat?
Proffan pitää olla nekrofiili. Kuolleet nimittäin poistetaan kirjoilta yliopistosta, jolloin ei vahingossa tule seurusteltua potentiaalisen oppilaan kanssa.
Pitäisköhän yliopisto-opiskelijoiden hieman ahkeroida jotta pääsisivät valmistumaan nopeammin eivätkä rasittaisi meidän veronmaksajien kukkaroa vuositolkulla?!
Pitäisikö jokaisen professorin hankkia varmuuden vuoksi vähintään 30 vuotta vanhempi kumppani jotta hän olisi varmasti vanhempi kuin kaikki opiskelijat? - 30 vuotta vain ei taida tuohon riittää. - olin kuluneella viikolla luennolla, jonka vanhin osallistuja oli yli 70 -vuotias.
Et varmaan myöskään sitten halua, että Sauli Niinistö johtaa Suomea?
Tunnen yhden proffan, joka on nuorempi kuin aika moni jotka käy hänen luennoillaan. Eikä ole edes avioliitossa. Onkohan ne opiskelijat vaarassa?
Provojen kirjoittaminen on taitolaji, ja sinulla tätä taitoa ei valitettavasti ole. Jatka harjoittelua, kyllä se siitä joku päivä onnistuu :)
No jos se ukko on hyvännäköinen ja isomunainen niin ok. Muutoin aika puistattavaa
Yliopiston oppilaat voivat olla vaikka kuusikymppisiä, joten ei ole mikään uutinen siinä mielessä.