Voi jumalauta noita eläinten vaatteita. Silkkaa eläimen kiusaamista.
Se mikä on varma on se, että se eläin ei nauti siitä, ehkäpä jopa kärsii.
Niin miksi helvetissä niitä täytyy pukea vaatteisiin?
Siksikö, että se on nyt joku uusi muotivillitys.
😧
Kommentit (16)
Näin kolmen koiran omistajana todettava, että kyllä ne niistä pois pääsee, jos ei miellytä.
Kyllä osa koirista ottaa sen villatakin talvella mielellään päälleen kun pakkanen laskee pariinkymmeneen.
Juu, niitä olisi aika haastavaa pukea ja käyttää pakolla :D
Ja jos koira kylmällä tarvitsee takin tai haalarin, ei se sitä koiraa haittaa, jos vaate on ihmisten mieliksi nätin värinen ja vähän koristeltukin.
Meillä tytär valitsee koiran vaatteet.
Mulla on kaksi pientä, vanhaa koiraa. Kovilla pakkasilla niiden tassuja palelee. Nyt iän myötä vielä selkeästi enemmän. Toinen ei enää kovilla pakkasilla suostu lakkaamaan ulos... Töppöset jalassa kävelevät sen sijaan mielellään. Pukeminen on sen verran tylsää hommaa, että en kyllä turhaan niitä laita. Käytetään noin -10 alkaen. Myös takki on tuolloin vanhuksille tarpeen. Nuori, paksuturkkinen koira ei tätä luonnollisestikaan tarvitse. Muotivaatteiden pukemista en ymmärrä minäkään.
Puhutaanko tässä jostain strassikimallepaidoista ja hörhelöistä vai säänsuojavaatteista (märkä ja kylmä)? Vastuuttomampaa on olla suojaamatta eläintä sääolosuhteilta kuin tehdä se.
Ei ne vaatteet koiraa haittaa jos ovat oikean kokoisia, eivät purista eivätkä hankaa. Koira myös tosiaan osaa kyllä osoittaa jos ei pidä jostain. Se että vaatteet olisivatkin hienoja ihmissilmään ei myöskään koiraa haittaa millään tavalla. Aika harva myöskään jaksaa aivan jatkuvasti olla koiraa pukemassa ainakaan Suomessa, lähinnä säätä varten joka onkin fiksua etenkin pienten helposti palelevien koirien kohdalla.
Se on sellainen luonnosta vieraantuneen nykymaailman SAIRAS muotivillitys.
Miettikääpäs nyt kuinka ne eläimet on selvinneet jo vuosimiljoonia ilman mitään muotihömppää??
Mun koira repii kaikki koiranvaatteet pillunpäreiksi. Pakkasella käydään vaan nopsempaa ulkona.
Vierailija kirjoitti:
Se on sellainen luonnosta vieraantuneen nykymaailman SAIRAS muotivillitys.
Miettikääpäs nyt kuinka ne eläimet on selvinneet jo vuosimiljoonia ilman mitään muotihömppää??
Sinäkin, olethan eläin, selviät siis ilman vaatteita pakkasella?
Vierailija kirjoitti:
Se on sellainen luonnosta vieraantuneen nykymaailman SAIRAS muotivillitys.
Miettikääpäs nyt kuinka ne eläimet on selvinneet jo vuosimiljoonia ilman mitään muotihömppää??
Onko mielestäsi kaikki koirarodut olleet olemassa "vuosimiljoonia"?
Yksi meidän koirista on chihuahua mix, ja jos on kylmä sää se tärisee kunnes sille pistää villapaidan päälle. Me ei edes asuta Suomessa, joten enpä yhtään kummastele jos jotkut koirat tarvitsevat Suomessa vaatteita.
On se kauheeta! Ketutkin joutuvat kulkemaan kettuturkissa kesät talvet.
Karvaton koira tarvitsee vaatteita hyvin usein, kesäkuumalla ei tietenkään (paitsi ehkä suojana itikoilta tms). Vähän riippuu koirasta ja sen kylmänarkuudesta. Samoin lyhytturkkisissa roduissa on paljon yksilöitä jotka eivät suostu liikkumaan ilman vaatetta. En itsekään ymmärrä sitä että koiralle puetaan vaikka aurinkolaseja yms rekvisiittaa, mutta sen sijaan säänmukainen pukeutuminen on välttämätöntä monelle koiralle.
Ketutyttöjen mukaan kellään ei saa olla aitoa turkista päällä, siksi.
Säältä suojaavat vaatteet karvattomille tai alusvillattomille roduille (toki muillekin tarpeen vaatiessa) on ihan eri asia kuin tällaiset hepenet joita puetaan koirien ylle vain huvikseen ihan kuin olisivat jotain nukkeja... https://www.instagram.com/p/BBxlzdnCypx/?taken-by=pug_pom_fin_
(ennen kuin joku älähtää niin kyseessä julkisuuden henkilö jolla julkinen insta, joten voi linkata, en tuntemattoman yksityishenkilön kuvia tänne linkittäisi.)
Se on silkkaa eläinrääkkäystä jos pukee niitä vain huvikseen, mutta esim talvelle saa lämmitäviä vaatteita jne... Ne ymmärtää!