Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asun vuokralla ja sen vuoksi kuulin olevani pummi ja paskiainen.

Vierailija
24.09.2016 |

Tätä mieltä olivat "parempien perheiden" pojat. Heidän mielestään vuokralla-asujat ovat yhteiskunnan loisia. Minun pitäisi hävetä itseäni, että olen vajonnut näin alas.
Käyn kyllä töissä ja olen ylempää keskiluokkaa, mutta en vain halua omistaa asuntoa :)

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

On niin hullu juttu, että voi hyvinkin olla provo, mutta jos ei: luulisi joillakin noiden "poikien" vanhemmilla olevan ns. sijoitusasuntoja. Pyytävätkö niistä vuokraa josta jää voittoa, vai ihanko tappiolla pitävät ja jos niin, miten se voisi vuokralaisen vika olla?

Tai ehkä pojat tarkoittavatkin itseään, koska asuvat ilmaiseksi tai liian halvalla vanhempiensa asunnoissa, ovat siis itse "pummeja ja paskiaisia"?

Onhan tuolla joku talousneuvojakin, joka on miehensä kanssa nähnyt parhaimmaksi heidän perheelleen asua vuokralla (vaihtaneet asuntoa aina tarpeen mukaan, käytännöllistä) ja samaan aikaan pitävät muutamia sijoitusasuntoja, saaden itse verotettavia tuloja ja vuokralaiset asunnot.

Olisikohan aika hankkia kavereiksi poikien sijaan miehiä?

Vierailija
2/3 |
24.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, ne arvostelijat  eivät tiedä mitä menettävät. Hanki sijoitusomaisuutta ja jatka "pummin leikkimistä". Sinä tulet nauramaan heille kun osinkotuottosi ylittävät heidän asuntojensa arvon.

Aika moni sijoittaja asuu vuokralla koska haluaa vapauttaa pääoman tuottavaampaan tarkoitukseen kuin oman kämpän maksamiseen...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jaa, minä kuulen viikoittain olevani laiska luuseri, koska olen työtön vaikka haluaisin olla työssä. Toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos moiset kommentit. Kommentoin aina takaisin ettei tekisi loma sullekaan pahaa, niin saisit tilaa henkiselle kasvulle :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme viisi