Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

16-vuotias haluaa lemmikiksi tarantellan

Vierailija
21.09.2016 |

Sen on ilmeisesti tarkoitus asua terraariossa eikä karkaa sieltä. Antaisitteko?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
21.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lukittu terraario ja hämähäkki ilman myrkkyä.. Pahimillaan myrkky tappaa. Ehdota kuristajakäärmettä. Esim. Kuningaspyton. Helppohoitoinen, ei vaaraa, ei myrkkyä. Itse omistan 3 kyseistä käärmettä.

Vierailija
2/8 |
21.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarantella on melko helppohoitoinen. Kannattaa etsiä netistä tietoa ja tutustua tarantelloihin hyvin, ja sitten valita aloittelijalle sopiva laji. Eläinkaupoista saa lukollisia terraarioita, jotka ovat suositeltavia koska tarantella ovat hyvin vahvoja ja ketteriä. Miinuksena vain se, että saat kotiisi hämppiksen myötä myös sirittävän sirkkaboksin ja toukkarasian, koska tarantellalle syötetään eläviä hyönteisiä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
22.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarantella on napolilainen kansantanssi.

Tarantula on lintuhämähäkki.

Taranteli on juoksuhämähäkki.

Vierailija
4/8 |
22.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen myös ottamaan ekaksi hämpyksi koiraspuolisen, koska elävät huomattavasti vähemmän aikaa. Naaraat voi elää käsittääkseni parikin kymmentä vuotta, joten sellaiseen joutuisi nuori sitoutumaan. Antaisin kyllä ottaa, kohtuu helppohoitoinen ja tavallisimmat lajit myös vaarattomia. :)

Vierailija
5/8 |
01.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei vielä ole hommannut tarantulaa, niin suosittelen jotain uuden maailman lajia, koska ovat huomattavasti rauhallisempia eikä ihan niin myrkyllisiä. Hyviä lajeja aloittelijoille on b.hamor, g.rosea ja muut grammostola ja brachypelma suvun tarantulat.

Vierailija
6/8 |
01.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on tarantula.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
01.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksei, ovat helppohoitoisia ja kauniita eläimiä. Kai teini ymmärtää että kyseessä on enemmän katselulemmikki, ja että tarantellat voivat tarvita ruuakseen vastasyntyneitä hiirenpoikasia yms?

Kuristajakäärme voisi olla hyvä ehdotus, mutta suosittelisin viljakäärmettä kuningaspytikan yli. Itselläni on molempia ja jälkimmäinen laji heittäytyy usein sellaisille paastojaksoille että omistajan hermot on tiukassa. Palkitsevampi kokemus aloittelevalle teinille voisi olla viljakäärme joka ei turhia nirsoile ja on monesti enemmän menossa mukana (lasin takana).

Vierailija
8/8 |
01.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhdellä tutulla juurikin kävi niin että tarantula oli kaikesta huolimatta päässyt karkuun ja sitä sitten etsittiin kotoa muutamia päiviä. Löytyi sitten kirjahyllyn takaa.Varaudu ap siihen että jonain päivänä voi niin käydä :D   

Kauhistuttaisi edes ajatella edes terraariossa olevaa tarantulaa kotonani..hrrrrr

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi neljä