Bimuno (prebiootti) ja ahdistuneisuushäiriö
Olen vihdoin löytänyt elämääni helpotusta. Kymmeniä vuosia olen kärsinyt yleistyneestä ahdistuneisuushäiriöstä, ja Bimuno on auttanut minua todella paljon. Keksin tämän jostain googlatessani ulkomaalaisilla sivuilla ahdistuneisuudesta ja päätin antaa tälle mahdollisuuden. Muistaakseni joskus viikon kohdalla alkoi jo vaikuttaa todella selvästi. :) Nyt kk takana ja olo on oikein, oikein hyvä. :) PS. Ei ole mainos, halusin jakaa muillekin kun kerrankin löysin avun!
https://www.amazon.co.uk/Bimuno-Prebiotic-Powder-30-Sachets/dp/B0078KLN…
http://www.naturalproductsinsider.com/news/2014/12/prebiotic-b-gos-help…
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25449699
Kommentit (12)
Onko sivuvaikutuksia esim seksuaalisuuteen tai lihomiseen?
Siis mitä nyt ymmärsin, niin suoliston huono bakteeritasapaino vaikuttaa siten, että voi olla ahdistusta, stressiä ja masennusta. Ja koeryhmällä ku testattiin, oireet lieveni- toinen ryhmä sai placeboa.
En uskalla ulkomailta ostettua tuotetta käyttää. Saako siis Suomesta tuotetta jossa ois tota?
Eli sama kuin kalaöljykapselit masennukseen. Ei mitään hyötyä.
Kiitos vinkistä ap, aion tilata kokeiluun! Syön tällä hetkellä probiootteja, mutta ilmeisesti lisäksi tarvitsee noita prebiootteja. Suolistoni on ollut jo monta vuotta huonossa kunnossa ja psyykkisiä oireita on ollut aika paljonkin. Toivottavasti auttaa edes vähän!
Ilmeisesti ibs-potilaatkin usein käyttävät tätä tuotetta. Itsekin tuota itselläni epäilen, koska testeissä ei ole muutakaan löytynyt. Jospa tämä nyt auttaisi, montaa asiaa olenkin jo kokeillut - tuloksetta. Joten kiitos kun jaoit kokemuksesi! :)
En usko, että tätä (vielä?) saa Suomesta. Tuote on varmasti hyvälaatuinen, en epäile yhtään, koska on tutkijoiden kanssa yhdessä kehitetty. Olen nyt lukenut tästä aiheesta jonkin verran, ja ilmeisesti juuri tuo GOS-prebiootti on hyvä ahdistukseen, toisin kuin FOS ei välttämättä ole, vaikka sillä muita terveysvaikutuksia onkin. Tieteelliset tutkimukset ovat myös mieleeni, joten tästä löytyy sitäkin materiaalia, vaikkakin lisätutkimuksia tarvitaan. Ja omakohtaista kokemustani en vähättele yhtään, ja se on tietysti tärkein syyni tämän tuotteen suositteluun.
Uskon, että tämä on todennäköisesti tehokkaampi kuin probiootit suun kautta, koska tämä vahvistaa suoliston omaa, jo kolonisoitunutta bakteerikantaa. Kaikillahan meillä on bifidobakteereita jo suolistossa, määrät vaan vaihtelee. Suun kautta otetut probiootit ilmeisesti suurelta osin kulkevat suoliston läpi ulosteisiin, mutta ilmeisesti niistäkin kuitenkin osa ajan saatossa kolonisoituu. Luonnollisesti niiden saama ruokamäärä (prebioottinen kuitu) on tärkeää, ja tässä olisi sitä tarjolla. :)
Tulkaahan kertomaan kokemuksia te jotka tätä meinaatte kokeilla, esim kun 2 vk olette syöneet. Yksi pussi (5,5 g) päivässä, määrää ei saa ylittää. Kolmen kuukauden annos maksoi minulle postareineen hieman alle 42 e, joten pieni raha hyvästä mielestä. :)
Vierailija kirjoitti:
Onko sivuvaikutuksia esim seksuaalisuuteen tai lihomiseen?
Paino on pudonnut kk aikana pari kiloa (en tiedä johtuuko siitä, ja olen aika hoikka muutenkin), ja seksiä tekee mieli ihan ns. normaalisti. :)
Minun Bimuno-pussissani on vain 3,65 grammaa, jota pakkauksessa suositellaan päiväannokseksi Pitäisköhän ottaa kaksi pussillista päivässä. Olen käyttänyt viikon 3,65-grammaisia, mutta olo on entisellään. Ei siis ainakaan tuolla annostuksella tunnu tehoavan.
Kun olin käyttänyt Bimunoa kuukauden verran, huomasin, että mieliala oli todella kohonnut ja ahdistuneisuus vähentynyt selvästi. Aika uskomattomalta tuntuu, mutta en keksi oikein muutakaan vastausta tähän elämänlaadun paranemiseen. Nautin puolitoista 3,65 gramman pussillista/vrk.
Paino tosin on noussut pari kiloa. Koko ajan tekee mieli napostella jotain.
Galaktaaneja eli galakto-oligosakkarideja saa ruoasta, erit. palkokasveista kuten linsseistä, hummuksesta, vihreistä pavuista, kikherneistä, kidneypavuista ja sienistä. Ne kuuluvat terveelliseen ruokavalioon muutenkin. Ei siihen tarvita lisäravinteita. Liiallinen GOS voi myös lisätä IBS-oireita.
Heippa! Yritin selvittää, mistä tätä tuotetta voisi tilata, mutta en löytänyt. Osaisiko joku neuvoa, mitä kautta olette tilanneet?
juurikin kaitoin henkilölle kuka tietää viesti eli oottelen vastausta ja ilmottelen mistä saa tilattua.
Saako tätä Suomessa myytävissä tuotteissa?