Voi ei, ihastukseni on gynekologi ammatiltaan (mies siis)!
Tiesin kyllä että lääkäri on mutta nyt selvisi että erikoistuu synnytys- ja naistentauteihin. Eka ajatus mulla kyllä oli että millainen mies valitsee tuollaisen alan kun vaikka mitä muitakin mahdollisuuksia olisi tarjolla... Meni vähän maku kyllä :(
Kommentit (12)
Totta. Täysin holtiton jätkä! Mietipä, jos patologiksi olisi alkanut. Hyrrr...
Kätevää, voit pyytää että kurkkaisi että kaikki on ok ja jos suhde etenee, sun äiti ja siskot saa halvalla tutkimukset ihan siinä kahvittelujen lomassa.
No, sittenhän on parempi että päästät tuon miehen menemään, jolloin joku sinua fiksumpi nainen voi saada hänet itselleen.
Tuoko se työt kotiin vai mikä on ongelma?
Vierailija kirjoitti:
Totta. Täysin holtiton jätkä! Mietipä, jos patologiksi olisi alkanut. Hyrrr...
No mutta eihän patologiassa sinänsä mitään vikaa ole. Pohdiskelen sitä että mistähän syystä tämä nimenomainen mies tuli valinneeksi nimenomaan gynekologian, mitä veikkailette (kunhan suuttumukseltanne ehditte)?
Ootpas ahdasmielinen. Lääkäriä kiinnostaa se aihe varmaan vähän suuremmassa mittakaavassa eikä pointti ole se että "pääsee näkemään pimppejä". Ollakseen lääkäri pitää varmaan olla kiinnostunut ihan yleisesti ihmisen anatomiasta koska se on mielenkiintoista. Naisten anatomia on mielenkiintoista, raskautumisem ja synnyttämisen ihme jne. Tyhmät ja yksinkertaiset ihmiset ajattelee että kaikki gynet on pervoja.
Minun mieheni on gynekologi, enkä kerta kaikkiaan ymmärrä mitä siinä on ihmeellistä. Ymmärrän hyvin kiinnostuksen erikoistua naistentauteihin ja synnytyksiin, koska siinä ollaan kuitenkin biologisen elämän perusasioiden, hedelmöityksen ja syntymän äärellä.
Ei gynekologiaan kukaan erikoistu siksi että kiimaisena haluaisi nähdä alapäitä. Jos joku lähtisikin opiskelemaan sillä mielellä, niin siinä vaiheessa kun erikoistumisalaa valitaan, ei mikään ruuminosa enää lääkärin kontekstissa toimiessa tuota mitään ihmeempiä inhotuksia tai kicksejä, samoin kuin ei esim. mikään eritekään. Se ei silti tarkoita etteikö erilaisessa kontekstissa voisi kiihottua sukupuolisesta kanssakäymisestä ja alapäistä, mutta tuskin enää voi tosiaan kiihottua esim. pelkästä vulvan näkemisestä, vaan jotta siitä kiihottuu täytyy sen naisen kiinnostaa ja kiihottaa muuten.
Nii mitä siitä? Jos ei kelpaa niin mä voin kyllä mielelläni ottaa ton miehen, anna sen siis mennä ja löytää mut, kiitos.
Valinnut gynen varmaan koska kyse on oikeasti monipuolisesta ja mielenkiintoisesta erikoisalasta. Pääsee tekemään pienempiä ja isompia operaatioita, paljon potilaskontakteja ja kaiken kaikkiaan kuitenkin suhteellisen positiivinen erikoisala, vaikka kuvioon kuuluukin erilaiset ikävämmät sairaudet kuten gynekologiset syövät ja lapsettomuus, mutta riippuu tietenkin millaisella osastolla työskentelee. Ihana ala, ja tosi suosittu ja haluttu eli ei ole mitenkään itsestään selvää, että kaikki, jotka gynestä haaveilee niin sinne myös pääsee. Ainakaan nykyään.
Sulla ei ole sille tarjota mitään uutta :)