Yle Areenalta nyt tiedotustilaisuus budjettiriihestä, puudelitoimittajat syö Sipilän ym. kädestä, eivätkä uskalla kysyä ensimmäistäkään kriittistä kysymystä
Kuulemma velkaantuminen loppuu 2021 :D :D :D
Toimenpiteenä ja tavoitteena täysin naurettava; kertokaa ensimmäinenkin valtio, joka aikoo lopettaa velkaantumisen maailmassa!
Kommentit (14)
Orpo sanoi, että ikäviä päätöksiä, on kuulemma vaikea tehdä. Kas kun ei tekoitkua vääntänyt!
Ykskää toimittaja ei uskalla kysyä, miksi koroteta pääomatuloveroa, joka siis on euroopan alhaisin. Jos kysyisi, tulisi potkut!
Nyt tuli Soinin läskipossu puhumaan.
Soini räpytteli silmiään hermostuneesti kun Sipilä ja Orpo puhuivat....
Orpolla ei sentään ole noita paksuja kehyksiä naamallaan, joten siitä pisteet hänelle.
Just oli uutinen, miten kaikista järkevintä olisi ottaa sitä lainaa. Miten helvetissä meistä nyt yhtäkkiä tulee omavaraisia, kun kaikki on siirretty halpatuotantomaihin? :D
Kannattaa olla vaisuna, koska kukaan ei ole puuttunut toimittajien 8 viikon kesälomaan. Ne käy vähän töissä välillä ja loittaa syyskuussa lomaputket uudelleen.
KOvin kilttejä toimittajat tuolla, ei minkäänlaista ikävän kysymyksen mahdollisuuttakaan. Aivan täysi vitsi tuo suomalainen media! Tottakai toimittajien kuuluu olla hankalia ja kysyä ikäviä kysymyksiä! Nämä puudelit eivät esimerkiksi kysy, miksi leikkaatte työttömiltä? Tai "Miksi verotuloja ei priorisoida uudelleen esim. leikkaamalla yritystuista, ruotsin kielen kustannuksista tms.?"
Soini ainoana puhuu urheasti ruåtsia!
Suomessa ei ole enää sitä vallan vahtikoiraa, joka tiedotusvälineiden tulisi olla. On vaan häntää heiluttava sylikoira, joka tekee temppuja kun käsketään, kieli pitkällä, makkarapalan toivossa.
On se niin surullista, kun av-mammoja ei otettu mukaan talousarvioesitysneuvotteluihin. Olisi ollut niin monta hyvää ideaa, millä Suomi olisi saatu nousuun alta aikayksikön. Kyllä minä niin mieleni taas kerran pahoitin.
vufvuf ja näin heiluu häntä ja häntä heiluu näin
Vierailija kirjoitti:
No hei, kenenkäs ääni se YLE on?
Meidän kansalaisten, joita edustaa Eduskunta, jonka alaisuudessa Yle toimii.
Arvaan, että tämä fakta ei ollut se mitä hait :)
Vierailija kirjoitti:
No hei, kenenkäs ääni se YLE on?
En seurannut tiedotustilaisuutta, mutta tuskin ne kaikki YLE:n toimittajia on, jotka siellä kysymyksiä esittivät?
Onneksi ainakin tällä kertaa Guggenheim pantiin sivuun.
Siis ajatelkaa miten törkeää, ökyrikas amerikkalainen yksityinen säätiö yrittää tiettyjen harhaantuneiden oikeistopoliitikkojen kautta puskea laskua tuosta museosta Suomen kansalle. Tässä tilanteessa.
Meillähän sitä on 140 miljoonaa euroa takataskussa, niinkö?
Suomi on nyt sitten ilmeisesti maailman ensimmäinen valtio, joka ei ota velkaa.
Mikäli meinaavat lopettaa velan kokonaan, niin sitte hyydyttävät talouden täysin. Seurauksena on suurempi velkaantuminen, kuin ennen alkuperäisen velan ottamisen lopettamista. Näin se menee valtavirtaisen taloustutkimuksen mukaan.