Päänahan kuorinta edullisesti?
Hiuspohjani on ihan "töhnäinen" ja tekisi mieli kokeilla kuoria se. Ongelma vain on, että en oikein tiedä, miten sen tekisin. Netistä olen selaillut ohjeita ja kuorivana aineena on mainittu ainakin sokeri, suola ja kahvinporot. Jossain käsketään käyttää sellaisenaan, toisessa ohjeessa sekoitetaan juoksevaan hunajaan, kolmannessa sitruunamehuun ja neljännessä öljyyn. Jossain ohjeessa käsketään laittaa seos kuiviin hiuksiin, toisissa ehdottomasti kosteisiin jopa mahdollisesti pestyihin.
Onko jollain hyviä kokemuksia?
Kommentit (9)
Kookosöljy + vuorisuola kuiviin hiuksiin. Kuorii ja kosteuttaa (hiero kunnolla pitkään), voi antaa myös vaikuttaa hetken. Sitten shampoo päälle (ei vielä vettä) ja hiero kunnolla. Huuhtelun jälkeen vielä toinen shampoopesu.
Sori, mulla ei olisi tarjolla kuin jokunen huono inkkareihin ja päänahkoihin liittyvä vitsi mutta ne eivät taida kiinnostaa sinua?
ps onko googlaamalla löytynyt mitään?
2, kookosöljyä ei ole kaapissa, mutta meinasin kokeilla kasvojen puhdistukseen käyttämääni viinirypäleen siemenöljyä. Hyvä tieto toi, että ensin saippua ja sitten vasta vesi.
3, Google on kertonut nuo aloituksessani kertomani vinkit.
Tehty. Toimi! Ihana olo päänahassa. Tuo shampoon laittaminen ennen vettä taisi olla taikasana, kun peseytyi mukavasti pois.
Osta oikeaa scalp scaleria, esim. innisfreen, ja osta se japanilainen/korealainen päänahkaharja, eli sillä pestään pyörivällä liikkeellä shampoolla päänahka, ebaysta saa.
Kaikki käyttää jossain japani/korea akselilla näitä.
6, mulla ei päänahka kyllä kestä tollasta shampoon hieromista päänahkaan. Se on niin herkkis, että mieluummin tusaan vähän öljyn ja suolan kanssa.
ap
Eikö kukaan?