Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vinkkejä jaksamiseen..pitäisi lähteä yöllä ajamaan

Vierailija
03.03.2006 |

Eli minulle ovat yö heräämiset todella hankalia. Nyt pitäisi keskellä yötä lähteä ajamaan 300km Mitenköhän se onnistuisi.



Periaatteessa voisin siirtää lähtön vasta aamuun. Mutta se olisi kaikille paljon hankalampaa niin. Eli helpointa, myös minulle itselleni olisi lähteä joskus kahden aikaan ajamaan.





Miten siis onnistua tuossa parhaiten?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
03.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yöllä on hyvä ajella sikäli että liikennettä ei ole juurikaan.Saa ajella omaan tahtiinsa.Kahvia ei kannata kitata, se alkaa väsyttää ajan myötä.Sisätiloja ei liian lämpimäksi, sekin ramaisee.Ajella ajan kanssa siten että voi levätä kun on tarvis.Autoradio on hyvä apu, reipasta musiikkia.Illalla ajoissa nukkumaan niin pääsee yöllä vähän helpommin ylös.

Vierailija
2/7 |
03.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukaan tarvit hyviä karkkeja (kovat parempia kun nitä voi imeskellä ja kestää kauemmin suussa ja kädetkin ratissa) juotavaa tietenkin kun karkki alkaa janottamaan.

Jos ajat yksin niin hyvää musiikkia ja tarpeeksi lujalle että kuulet sen selvästi. Mutta jos lapsia niin unohda se musiikki ja kuuntele radiota.

Kyllä se yöllä ajaminen on minunkin mielestäni paras aika ajella just liikenteen vähyyden vuoksi.



Kyllä sitä yhdellä pysähdyksellä sen 300km ajaa! Ja ilman pysähdystäkin..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
03.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ehdit nukkumaan esim. 4-5 tuntia, niin sillä selviää jo koko seuraavan päivänkin hyvin. Juot kahvia pari kupillista ennen lähtöä ja jotain purtavaa mukaan, ettei verensokeri pääse laskemaan. Ja hyvää musaa kovalla...jollei autossa ole nukkuvia lapsia mukana.



Turvallista ajomatkaa!

Vierailija
4/7 |
03.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä on onneksi vielä muutamaa päivää yli viikko aikaa ennenkuin pitää lähteä ajelulle niin kerkiän valmistautua... Kahvia en juo, mutta joku cocacola ajaa varmaankin saman asian. Yksi nukkuva(toivottavasti) lapsi on mukana.



Saako noita pillereitä ottaa raskaana ollessa tai muita piristeitä? Olen siis raskaana.



Mutta jospa sitä selviäisi reissusta.





t:ap

Vierailija
5/7 |
03.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

taukoja vaan ja unta ennen ajoa..

Vierailija
6/7 |
03.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

valoisassa aamulla. Pimeällä monet muuttuvat likitaitteisemmiksi (pimeässä mustuainen suurenee) ja näkevät huonommin. Jotkut ammattiautoilijat käyttävät eri laseja öisin kuin päivällä.



Aamuhämärissä liikkuvat hirvieläimet.



Rattiin nukahtamisen riski on suuri.



Voisitko lähteä aiemmin ja yöpyä perillä ?



Harkitse vakavasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
26.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei kannata mennä nukkumaan ennen, jos lähtö on noinkin aikaisin yöllä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan yhdeksän