Miksi aloit syödä FODMAP-dieetin mukaan?
Kommentit (9)
Diagnosoitu ärtynyt suoli, siksi aloitin Fodmapin. Kyllä ruokavalio auttaa, mutta ei sataprosenttisesti ainakaan mulle. Toisaalta kun joutuu syömään joka arkipäivä oppilaitoksella, ei siellä ole aina Fodmap-vaihtoehtoa.
Missä lisäinfoa tästä!?
En olekuullutkaan
Tässä minusta kiva tietopaketti ja lista sopivista ja sopimattomista ruoka-aineista:
Minulla maha kiukutellut jo pidemmän aikaa. Ei ole kunnon närästystä mutta jotenkin sen tapaista. Ei siis korvenna, mutta tuntuu ikävältä mahassa ja ruokatorvessa(?), turvottaa, ilma kiertää suolistossa ja nestettä nousee hieman suuhun. Ja tätäkään ei siis joka päivä. Tarkkana saa olla syömisen kanssa. Siksi mietin tuota Fodmapia, voisiko siitä olla apua.
Ap
Olin ulkomailla viikon eikä todellakaan syöty liian terveellisesti. Maha oli ihan kiltisti koko reissun ajan. Sitten tulin Suomeen ja söin ruisleivän - siitä se sitten taas lähti!
Mietin tuon jälkeen, miten muuten syömiseni poikkesi ulkomailla normaalista: ei siis ruisleipää, mutta eipä myöskään rakastamiani papuja, herneitä, sipulia ja sieniä.
Ap
Parempi on itse kokeilla, minkälainen ruoka sopii. Noi valmiit listat on siitä huonoja kun jokaisen keho reagoi eri tavoin.
Vierailija kirjoitti:
Parempi on itse kokeilla, minkälainen ruoka sopii. Noi valmiit listat on siitä huonoja kun jokaisen keho reagoi eri tavoin.
No varmasti näin. Ajattelinkin nyt vältellä ainakin ruisleipää, sipulia ja papuja.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Tässä minusta kiva tietopaketti ja lista sopivista ja sopimattomista ruoka-aineista:
Olipas taas
Vatsa pitää meteliä koko ajan ja on turvonnut. FODMAP on auttanut jonkin verran. Olen tosin aloittanut vasta vähän aikaa sitten, saa nähdä miten toimii pidemmän päälle.
Onko kellään hyvää niksiä hengityksen raikastukseen tällä ruokavaliolla, kaikki purkat ja pastillit taitaa olla pannassa?