Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vuokrafirmasta pois suoraan työnantajalle?

Vierailija
12.08.2016 |

Onko kenelläkään kokemusta miten tulisi menetellä, jos minulla työntekijänä ja työntilaajalla (kenellä olen töissä vuokrafirman kautta) on yhteinen intressi siihen , että menisin suoraan töihin firmaan ilman vuokrafirmaa välikätenä?

Onko sopimuksissa jokin aika, jonka tulee täyttyä, ja jos on, niin seuraako mitään jos sitä ei noudata? Nämä kyllä selviäisi kysymälläkin mutta toistaiseksi vuokrafirman henkilöstö ollut aika vaitonaisia asiasta kun ujosti on kysynyt.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
12.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko sieltä muita työntekijöitä samassa firmassa? Työskentelen insinööritoimistossa teknisellä alalla ja tuota siirtymistä tapahtuu hiljalleen koko ajan. Vuokrafirmalla ei varsinaisesti ole mitään syytä lähteä riitelemään asiakkaiden kanssa työntekijöistä. Siis meillä. Asiakkuus jatkuu kuten ennenkin.

Vierailija
2/4 |
12.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä sopimuksissa on aika (yleensä 8kk-12kk) jonka täytyttyä saamme napata työntekijän ilmaiseksi suoraan itsellemme töihin. Lyhyemmästä ajasta veloitetaan rekrytointipalkkio, joka on määritelty sopimusta kirjoittaessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aivan. Omassa työsopimuksessa mikä vuokrafirman kanssa tehtiin ei kyllä lue mitään. Työsopimus kyllä oli määräaikanen, koeaika päättyy 1.8. Töitä olisi kuitenkin tiedossa ja luultavasti vakinaistaminen.

Vierailija
4/4 |
12.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja lisätään vielä, että kyllä on muitakin työntekijöitä samassa firmassa muttei vuokrafirman kautta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi kuusi