Peruskoulun uudistus / mitä mieltä mammat!!
Vähän haiskahtaa taas entistä lössömälle diipadaapa-hommalle! Mennäänkö oppimisessa syvemmälle metsään vai onko askel parempaan?
Kommentit (9)
Opettajien/rehtorin valehtelu lisääntyy, ja valehtelun kohteena on: Oppilas ja oppilaan vanhemmat.
Arvatkaapa vaan, kuinka paljon taas työtunnit lisääntyvät tämän sanallisen arvioinnin myötä? Arvatkaapa maksetaanko niistä?
Ei varmasti paranna oppimistuloksia. Laiskat selviää yhä vähemmällä ja koulun loputtua eivät osaa yhtään mitään. Yläasteikäinen tyttärenikin kavereineen pitää uudistusta erittäin huonona.
Pakkoruotsin aikaistus oli surkea poliittinen päätös. Kaikki asiantuntijat sitä vastusti, mutta koska RKP vaati sitä, niin minkäs teet. Eihän suomenkielisillä tietenkään ole mitään oikeutta päättää omista kieliasioistaan.
Kuulostaa ihan hyvältä. Olisin kyllä lisännyt sinne oppiaineen, jossa käydään läpi ihmisen tunne-elämää, kriisejä, tunteiden käsittelyä, kommunikoimista... Näiden asioiden pitäisi toki olla vanhempien vastuulla lapselleen opettaa mutta olen huomannut että moni vanhempikin on ihan pihalla noista asioista, minkä pitäisi olla ns itsestäänselvyyksiä.
Miusta olisi pitänyt laittaa oppianeeksi homeeton rakentaminen.
Hyviä uudistuksia yleisesti ottaen. Numerot toki voivat toimia motivaattorina toisille, mutta silti aiheuttavat paineita ja tuskaa niille huonommille. Vertailua keskenään kuitenkin tapahtuu ja toisaalta, mitä se numero loppujen lopuksi taidoistasi kertoo. 8=hyvä 9=kiitettävä 6=kohtalainen ja siinä se. Sanallisen arvioinnin ja itsearvioinnin lisääminen on järkevää, jotta lapsi oppii oikeasti tunnistamaan omia vahvuuksiaan ja kehittämiskohteitaan ilman painetta saada hyvä numero vain siksi, että se on hyvä numero. Tai vaihtoehtoisesti kokea olevansa kutosen arvoinen, mitä se nyt sitten loppupeleissä meinaakaan. Hyvä, jos opittaisiin tunnistamaan omat taidot ja asettamaan tavoitteet niiden mukaan. Oon usein huomannut, että aikuisillakin on enemmän tai vähemmän hukassa käsitykset omista taidoistaan ja taidottomuudestaan.
Myös oppilaan omaa aktiivisuuden ja yhteistyön lisääminen on vaan hyvä asia. Paljon enemmän oppii ja saa irti asioista yhdessä tekemällä, kuin paikallaan hiljaa jököttäessä opettajan paasatessa. Lapsilla kuitenkin on monenlaisia kokemuksia ja näkökulmia. Itsekin koulussa muistan kiinnostuneeni enemmän niistä tehtävistä, joita sai tehdä yhdessä ja etsiä tietoa ryhmissä, kuin niissä joissa ope monotonisesti höpöttää menemään. Oppimiseen liittyy niin paljon muutakin kuin uuden tiedon nopea kopiointi. Onneksi on älytty oppimisen kehollisuus, monille kun se paikallaan istuminen ja hiljaa tiedon omaksuminen toimii heikosti. Hyötyä on myös ilmiöpohjaisuudesta ja ainerajojen ylittämisestä. Missä muulla elämässä tarvitsee toimia kuten peruskoulussa? Yhteistyötaidot ja asioiden syvällinen ymmärtäminen on tarpeen työelämässä ja muutenkin arjen ongelmia ratkaistaessa. Monestiko oma elämänne menee niin kuin koulussa, että vastaatte ennalta kerrottuun tehtävään yhdellä oikealla tavalla ja yksin?
Eniten mua epäilyttää tuo yrittäjyyden ja yritteliäisyyden tunkeminen jo peruskouluun. Lapsesta asti koitetaan opettaa ja kasvattaa, että tehkää itse ja nostakaa Suomi kuntoon. Tarviiko ihan pienestä asti omaksua yrittäjämäisiä taitoja, kun niin paljon muutakin pitäs oppia. Koodaaminenkin on varmaan ihan kivaa, mutta vähän semmoista toiveajattelun tuntua, että joku nuori nero kehittää uuden teknologisen innovaation ja Suomi nousee. Vaikka onhan se toki ajankohtaisempaa kuin joku kaunokirjoitus. Itse oon ehkä vaan vähän köpö tämänhetkisenkin teknologian kanssa, niin vähän siksi vierastan tota koodausta.
Monikulttuurisuus nyt joka tapauksessa on ajankohtaista, halusivat sitä jotkut tai eivät. Parempi opettaa lapsille erilaisuuden hyväksymistä ja ihmisten arvostamista, niin niille maahanmuuttajille kuin ihan suomalaisille lapsillekin. Eikä se sitä tarkoita, että suomalaiset arvot ja kulttuuri heitetään romukoppaan ja korvataan kaikella mahdollisella muulla. Onhan suomalainenkin kulttuuri kulttuuri siinä missä muutkin ja sitäkin tulee arvostaa.
Totta ne tuntuu erikoisilta, kun on toisenlaiseen tottunu ja oma kouluaika ollut niin erilainen, mutta eihän se tarkota että ne huonompia ois. Maailma muuttuu niin vauhilla, että pakko on koulutuksenkin yrittää pysyä matkassa mukana, kun ei sitä voi pysäyttääkään. Muutenkin pitkään uuden opsin taustaan liittyen on tutkimustyötä tehty, eli ei oo ihan tuulesta temmattuja päätöksiä. Sittenhän sen näkee, miten toimii käytännössä.
Pakko poistaa numeroiden antaminen kun maahanmuuttajat pahoittavat mielensä. Älkää ihmetelkö miksi Pisatulokset laskee maahanmuuton lisääntyessä. Kohta Khatti tekee kauppansa.