Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos olisi pakko niin millä euromäärällä pärjäisit vielä?

Vierailija
05.08.2016 |

Jos lasketaan pakolliset asumiskustannukset, ruoka, hygienia, vaatteet ja muut aivan pakolliset menot (kerro mitkä). :)

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
05.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä joku 3500€.

Vierailija
2/8 |
05.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

600€/kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
05.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

1000€/kk + toinen tonni kuussa asuntolainanlyhennyksiin. Sillä elettäisiin kaikki kolme.

Vierailija
4/8 |
05.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on budjetti 1800/kk. Siitä voi vielä vähentää ruokalaskusta, viikonlopun sanomalehdestä, ip-kerhosta, toisesta autosta ja lainankin voi laittaa joksikin aikaa lyhennysvapaalle.

Vierailija
5/8 |
05.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellaisina kalenterikuukausina, joihin ei ole sattunut mitään laskuja, multa on mennyt vähimmillään rahaa 560 euroa (olen yksineläjä).

Normaalisti laskuja kuitenkin tulee (mulla on kaikissa mahdollisissa palveluissa laskutusväli 1 vuosi, joissain 3 kuukautta), jolloin rahaa menee enemmän. 800 - 1 000 euroa kuussa riittää kyllä mainiosti silloinkin.

Toisaalta jos on isoja ostoksia, voi mennä kuussa vaikka 5 000 euroa. Riippuu monesta.

Vierailija
6/8 |
05.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Jos lasketaan pakolliset asumiskustannukset, ruoka, hygienia, vaatteet ja muut aivan pakolliset menot (kerro mitkä). :)

Noin 600€ / kk. Toki voisin pienemmälläkin elää, mutta siinä joutuisi karsimaan terveellisesta elämästä. Tuolla summalla pystyn syömään terveellisesti, ostamaan vaatteet ja huolehtimaan hygieniasta. Ehkä hyvä olisi jos saisi rahaa 700€ kuussa sen ylimääräsen satkun voisi laittaa säästöön yllättäviä menoja varten.

Joutuisin kyllä autosta luopumaan, jotta pärjäisiin 600€ kuussa, mutta en hirveästi muusta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
05.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä myös n. 600,-/kk. Meillä elää kaksi tuolla hinnalla. Syödään terveellisesti ja monipuolisesti, on oma pieni talo, vaatteita ei tule ostettua kuin pari kertaa vuodessa, joskus ehkä kirppikseltä, mutta yleensä kuitenkin uutena. Ostan laadukkaita vaatteita jotka kestävät, enkä nyt tarkoita aina mitään brändivaatteita, vaan vaatteita, jotka on valmistettu huolella kestävistä materiaaleista. En osaa ommella itse mitään, mutta sukkia ja lapasia tms. kudon joskus. Muutenkin suositaan kestäviä ja laadukkaita hankintoja, vaikkapa kokopuisia huonekaluja joita voi sitten tuunailla mielensä mukaan melkein rajattomasti jos haluaa ja kllästyy edelliseen tyyliin. Lääkkeisiin ei mene juurikaan rahaa, joku särkylääke menkkojen ekana päivänä tai satunnaisesti jotain troppia jos sairastuu. Mitäs muuta.. tietty vakuutus, autokin on, hygienia- ja siivousjuttuja kuluu vähänlaisesti kun ei tarvitse olla joka puuhaan eri ainetta.  Pakollinen ei ole, mutta netflix meillä on ja ostetaan satunnaisesti kirjoja kirppiksiltä tai antikvariaateista. On ihan riittävästi kaikkea, eikä tarvita paljoakaan lisää. Eipä me sitten muuta tarvita elämiseen ja jos tosiaan olisi pärjäämisestä kyse, niin joku netflix ei olisi pakollinen. Hyvin pärjätään :)

Vierailija
8/8 |
05.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Bautismo de Fuego kirjoitti:

Ehkä joku 3500€.

No hui! Jos sulla/teillä menee ihan peruselämän ylläpitämiseen noin paljon rahaa, niin miten olet/te varautuneet ylläpitämään tulovirtaa mahdollisten muutosten varalta? Kuulostaa tosi suurelta summalta rahaa aivan pakollisimpiin menoihin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi seitsemän