Tapaatteko hauduttaa puuroa kylmälaukussa?
Kommentit (11)
En ole koskaan kuullut tuollaisesta tavasta. Niksipirkka-ainesta?
Vierailija kirjoitti:
En syö puuroa. Yök.
Puuro on hyvää. Varsinkin pitkään haudutettu puuro.
Vanha konsti. Ennen vanhaan (joskus 1920-luvulla) ihmisillä käytössä ns. heinälaatikko, jossa toimintaperiaate on sama. Eli kiehuva keittoruoka laitetaan lämpöeristettyyn lootaan kypsymään loppuun. Säästettiin polttoainekustannuksissa + saattoi olla ettei ollut kunnollista keittomahdollisuutta asunnossa. 90-luvulla tästä oli käytössä versio "aromipesä". Etsikää siihen liittyen you tubesta matskua, niin saatte hyvät naurut.
Laitan puuroon pakkasmarjat ja sitten vähäksi aikaa pakkaseen, jonka jälkeen vielä tilkka maitoa sekaan, niin on viileää.
Haudutatko itse ap? En ole kokeillut. Kuulemma puuron haudutus onnistuu myös ruokatermarissa jos haluaa yhden henkilön annoksen.
Toimiiko tuo kylmälaukku siis samoin kuin se aromipesä? Aromipesää ainakin mainostettiin monien muidenkin ruokien kuin puuron hauduttajana, joten vaikka jossain retkeilyoloissa tuo ei välttämättä olisi yhtään hullumpi juttu...
Ei ole mitään tarvetta käyttää kylmälaukkua, ellei puuroa tarvitse jostakin syystä ottaa mukaan. Puuron voi kiehauttaa nopeasti ja jättää hautumaan sammutetulle liedelle kannen alle yön yli.
Käyttäjä2123 kirjoitti:
Haudutatko itse ap? En ole kokeillut. Kuulemma puuron haudutus onnistuu myös ruokatermarissa jos haluaa yhden henkilön annoksen.
En ole kokeillut vielä. Mietin onko tuo liian pitkä aika. Olisi kiva jos olisi jotain hyvää valmiina kun tulee kotiin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
En syö puuroa. Yök.
Puuro on hyvää. Varsinkin pitkään haudutettu puuro.
Näin on. Pikapuurot eivät mielestäni ole hyviä, mutta perinteiset haudutetut puurot ovat todella herkullisia, aivan eri makuisia kuin ne modernit versiot.
En syö puuroa. Yök.