Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Venäjä-pakotteet ovat Suomen tuho

Vierailija
14.07.2016 |

EU:n määräämät pakotteet ovat lyöneet Suomen polvilleen ja kansa joutuu kiristämään nälkävyötä, koska vallanpitäjät eivät kykene pysäyttämään nopeasti etenevää kriisiä. Venäjän kaupan laskun myötä 20 000 työpaikkaa on menetetty, matkailijoita on nyt 70 prosenttia aiempaa vähemmän, Itä-Suomi kumisee tyhjyyttään, kun puolet liiketoiminnasta on jouduttu sulkemaan, ja Euroopan mittakaavassa Suomi on työttömyyslukujen kärjessä. Talouden katastrofi on seuraurausta itsenäisyyden uhraamisesta EU:lle ja sitä kautta Natolle ja CIA:lle. Suomen talous tuhoutuu lopullisesti viiden vuoden aikana.

Venäjälle pakotteet ovat sen sijaan tuoneet mukanaan pelkkää hyvää. Nyt lomaillaan Karjalassa, Viipurista on kovaa vauhtia tulossa Luoteis-Venäjän turistimekka. Kalastuselinkeino kukoistaa, kun tuonti Suomesta on loppunut. Kriisi on antanut Venäjälle ihan uusia mahdollisuuksia: Esimerkiksi lihan vienti on jo suurempaa kuin asevienti!

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
14.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, mun yks tuttu sai kenkää (ja 20 muuta samassa firmassa) kun pakotteiden takia niiden työt loppui.

Vierailija
2/8 |
14.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hohhoijaa Pietarin trollitehdas vauhdissa taas

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
14.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Putinin maksamaa propagandaa, samoin kuin MV-lehti. Nykyajan desantteja

Vierailija
4/8 |
14.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olkoon vain trolleja, mutta tässä on vinha perä. Norja, Tanska, Islanti ja Ruotsi senkun porskuttavat ja ovat jättäneet laman kauas taakseen, mutta Suomi kahlaa yhä syvemmälle. Selvää on, et pakotteet on yhtenä suurimpana syynä. Suomen elintaso on ollut aina riippuvainen Venäjän kaupasta.  Ja totta kai se on. Keksikää nyt joku toinen maa, joka meiltä mitään ostaisi ja niitä rahtikuluja maksaisi, kun pienemmillä kuluilla saa halvemmalla ja parempaakin mahdollisesti.

Vierailija
5/8 |
14.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saksa on Venäjän merkittävin kauppakumppani. Ei pakotteet paina, kun on jotain oikeasti myytäväksi kelpaavaa.

Totuus on, että Venäjä on pyrkinyt riippumattomuuteen Putinin ensimmäisestä presidenttikaudesta lähtien. Puun, sellun, paperin, raskasteollisuuden ja teknologian vienti Venäjälle ei ole tuottanut voittoa sitten vuoden 2006. EU-pakotteilla ei ole osaa eikä arpaa tässä yhtälössä. Maidon, juuston ja perunan vienti Venäjälle on aina ollut plus-miinus nolla-peliä, jolla ei ole mitään vaikutusta Suomen kansantalouteen.

Venäjällä riittää metsää ja puunjalostuslaitokset ja sahatkin on saatu hyvin pyörimään. Osin suomalaisvoimin. Kepulaiset ovat olleet isossa roolissa naapurin sahateollisuuden kehittämisessä - samalla sitten syöneet työpaikat omilta äänestäjiltään. Tyhmää sakkia, tuo Sipilän kannattajalauma.

Venäjän teollisuus on elpynyt, eikä heillä ole mitään tarvetta ostaa Suomalailta yhtään mitään silläkään saralla. Saksa takoo valuuttaa myymällä Venäjälle mm. lääkkeittä, joiden suhteen Venäjä o vielä tyystin maahantuonnin varassa.

Vierailija
6/8 |
14.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessa ovat EU-fanaatikkojen lisäksi ongelmana Nato-natsit. On syytä tarkoin muistaa, että kansallissosialistinen hulluus syntyi vain ja ainoastaan militarististen toimintojen ja otteiden avulla. Menetelmistään aatteet tunnetaan.

Brexit rikkoi EU:n lasikaton ja nyt tulee lunta tupaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
14.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
8/8 |
14.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo pakotteet iskevät Suomeen. Mutta täysin tarpeellisia. Jotkut taistelevat itsenäisyydestään, me kitistään menetetyistä taloudellisista mahdollisuuksista.