Puhelin alkanut viemään akkua paljon, ideoita mistä voi johtua
Ennen pelailin pitkin päivää ja silti riitti iltaan asti, nyt en tee puhelimella juuri mitään ja iltapäivällä jo 15%, loppu sitten meneekin tosi äkkiä.
Tässä ei ole vaihdettavaa akkua, mutta mies vaihtoi sen, aika monivaiheinen juttu oli, miten se pitääkin purkaa puoli puhelinta että saa akun irti. No, ei juurikaan vaikuttanut, no ehkä sen verran että illalla oli vielä 12%, enkä edelleenkään käyttänyt puhelinta paljoa
Mikä sitä akkua syö? Näyttö on himmeällä. Yhden huomasin, värähdys kosketuksesta oli päällä, voiko se syödä näin paljon akkua?
Kommentit (16)
Mikäli sulla on paljon ohjelmia asennettu puhelimeen aika moni syö akkua ns tausta prosesseina, vaikka et niitä käytäkkään.
Näitä ei yleensä saa pois päältä. Ainoa keino on poistaa ohjelmat.
Asioihin mihin pystyt vaikuttamaan on esim bluetooth pois, paikannus pois, wifin haku pois yms.
Näyttö se on silti se suurin akun kuluttaja.
Sun puhelimeen on tullut joku ohjemistopäivitys, johonkin ohjelmaan joka syö akkua. Kannattaa poistaa turhat ohjelmat ja kuten edellinen sanoi kannattaa poistaa päältä esim bluetooth, paikannus, wifi, NFC jne.
Myös jos puhelimen softaan on tarjolla päivitys tai on paljon päivitettäviä sovelluksia saattaa aiheuttaa tilanteen, että akkua kuluu huomattavasti normaalia enemmän.
Edellä olikin jo paljon hyviä kohtia mitkä kannattaa tarkistaa ja jos et ole hetkeen sammuttanut puhelinta niin sekin kannattaa tehdä ihan varmuuden vuoksi.
Ota se värinä kirjoittaessa nyt ainakin pois. Poista turhat sovellukset (fb:n messenger vie mm paljon akkua, samoin muutkin sovellukset). Käytä selainversioita ohjelmista ja näyttö tietenkin himmeänä.
Olet ehkä ladannut jonkin sovelluksen päivityksen, joka kuluttaakin paljon akkua. Odota seuraavaa päivitystä, ehkä ongelma korjaantuu.
Ohjelmistopäivitykset ajantasalla?
Taustaprosessit suljettu?
Vielä kun oli vanha akku paikallaan, palautin tehdas asetukset ja suurinosa ohjelmista lähti, osa tuli takaisin kun kirjauduin taas google tililläni. Jos katson akku palkista niin messenger ja face vie näytön lisäksi eniten akkua, mutta en voi niitä poistaa kun tarvitsen niitä.
Otin tuon värähdyksen nyt pois, toivottavasti auttaa
nyt 89% ja olen siirtynyt tietokoneelle, eli en edes naputtele puhelinta.
Tunti sitten otettu pois laturista, yhden messenger viestin lähetin tämän aloituksen lisäksi. Ei taida tänäänkään kestää iltaan asti.
Akun varauskyky heikkenee käyttöiän myötä.
No mutta kun se akku on juuri vaihdettu aivan uuteen, puhelin on vanha LG G2
Vierailija kirjoitti:
Vielä kun oli vanha akku paikallaan, palautin tehdas asetukset ja suurinosa ohjelmista lähti, osa tuli takaisin kun kirjauduin taas google tililläni. Jos katson akku palkista niin messenger ja face vie näytön lisäksi eniten akkua, mutta en voi niitä poistaa kun tarvitsen niitä.
Otin tuon värähdyksen nyt pois, toivottavasti auttaa
Poista edes se face, sillä selain versio toimii hyvin ja messenger ei ole sidoksissa sovellukseen.säästää akkua kun ei ole taustalla ohjelmia pyörimässä.
Appseja ei tarvitse välttis poistaa, laitat vaan asetuksista pois niiden taustakäytön. Ja muistat sulkea kaikki härpäkkeet silloin, kun et niitä käytä. Turhat kannattaa toki poistaa tilaa viemästä. Mikähän puhelin sulla on?
Mistä se taustakäyttö suljetaan? Puhelin on LG G2
Sain facen pois, mutta kun käynnistin sen uudestaan ja suljin, niin siellä se vaan oli edelleen käynnissäolevissa ohjelmissa. Haluaisin sen niin, että on käynnissä vain kun käynnistän sen, en tarvitse face ilmoituksia mihinkään
Tämän viestin näpyttelin, hetkeä aiemmin otettu laturista, nyt 98%, eli viestin kirjoittaminen vei jo 2%