Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tekisitkö tällaisilla tuloilla toisen lapsen?

Vierailija
09.07.2016 |

Nettotulot reippaasti alle 3000€/kk eikä tulot ole nousemassa. Viimeinen mahdollisuus iän puolesta tehdä toinen lapsi. Tekisitkö toisen lapsen vai et? perustelut.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
09.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten lastenteko tuloihin liittyy?

Vierailija
2/6 |
09.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tehnyt. On tärkeää, että pystyn huolehtimaan yhdestä lapsesta hyvin kuin useammasta huonosti. Otathan huomioon, että vaikka pienen lapsen huoltaminen on kallista, niin isompana lapseen uppoaa monin kerroin enemmän rahaa. Vaipat on tosi halpoja verrattuna lukio-opiskeluun.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
09.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäinen toinen lapsenne on? Pystyttekö maksamaan hänelle tarvittavat vaatteet, harrastukset ja elektroniikat? Maksamaan toisen asteen koulutuksen ja auttamaan itsenäistymisessä, sekä suuremmissa hankinnoissa mahdollisten jatko-opintojen aikana?

Ovatko tulonne suhteutettu menoihin - eli jääkö asumiskustannusten, vakuutusten ja muiden pakollisten kustannusten jälkeen rahaa myös säästöön? Pärjäättekö äitiysloman ajan pienemmillä tuloilla?

Teillä olisi kuitenkin vain toinen (vrt. neljäs tai viides) lapsi tulossa, joten jos elämän perusasiat (talous, henkiset voimavarat, elämänhallinta) ovat kunnossa niin toteuttakaa ihmeessä haaveenne :)

Vierailija
4/6 |
09.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tekisi, laskepa millä pystyt ostamaan lapsillesi kännykät, tietokoneet, ajokortit jne. Nykyään syrjäytyy älykäskin lapsi helposti jos perheellä ei ole varaa ostaa edes perusjuttuja jota muut käyttävät koulua käydessään.

Vierailija
5/6 |
09.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu myös menoista. Onko teillä nyt varaa elämiseen hyvin? Paljonko ikäeroksi tulee?Jos isompi lähtee jo omilleen, kun pienempi on kouluiässä ja alkaa oikeasti tarvimaan kaikenmoista niin voi olla hyvinkin varaa. Se taas, että molemmat on yhtaikaa koululaisia niin tulee kalliiksi, mutta tosiaan riippuu paljonko asumisenne maksaa, tarvitsetteko autoa ja haluatteko matkustella ym.

Vierailija
6/6 |
09.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tuloja miettii niin kuka kykenee katsomaan seuraavat 18-vuotta tulevaisuuteen?