VAROITUS: Lapseni meinasi hirttäytyä sälekaihtimen naruun
Halusin tulla varoittamaan teitä kaikki. Meillä on lähes aina päivisin sälekaihtimet vedetty ylös, ja niiden narut ovat roikkuneet siis pitkinä alhaalla. Muistakaa nostaa narut myös jonnekin ylös!!!
Eilen nimittäin aamusella imuroin ja 1v6kk poika leikki siinä mukana. Poika jäi aina jonnekin leikkimään leikkejään, heitteli palloa yms. Sitten jostain syystä mulle tuli outo tunne ja sammutin imurin ja pysähdyin kuuntelemaan. Kuuluin vaan outoa töminää ja menin makuuhuoneeseen katsomaan. Poika oli jotenkin onnistunut leikkimään sälekaihtimen narulla ja saamaan sen kaulansa ympärille ja kaatunut. hän siis roikkui kaulastaan siinä narussa. Luoja kiitos tuli äkkiä paikallE! Otin lapsen alas ja lähdimme päivystykseen, tänään pääsimme seurannasta pois. Kaulaan jäi mustelmat ja seurannassa oltiin lähinnä kai jonkinlaisen kurkun turpoamisen mahdollisuuden vuoksi. Mutta onneksi ei tullut vakavampaa. Pelästytti vaan TOSI paljon ja nyt nostelinkin kaikki narut ylös ettei satu vastedes mitään vastaavaa,
Kommentit (21)
ei ihan sentään roikkunut kaulasta siinä narussa, vaan seisoi omilla jaloillaan, mutta naru oli kietynyt kaulan ympäri, se on kaksinkertainen se naru ja lapsi oli " pujottanut" päänsä niiden läpi jolloin se oli silmukkana kaulassa ja oli vielä kerran kiertänyt itsensä ympäri. Siis paikallaan seisten 360 astetta. Kaulaan jäi tosi pahan näköinen verinirhauma, naru oli pureutunut aika syvälle lapsen ihoon. Kyllä säikähdin!!!!!!!!!!!! Sen jälkeen ei meillä oo kaihtimien narut jääneet roikkuun...
Että olkaa ihmiset varovaisia!
Eikö täälä tosiaan mietitä ekana mitä VOISI TAPAHTUA! Ja odotellaan että tapahtuu.. Lapsiperheessä pitäis kontata lattialla ja koittaa mikä kaikki tulee niskaan, hajoo jne. Ja lapsen kasvaessa pitäis nousta ja taas tarkistaa että asunto on turvallinen.
Ikävää että tollanen sattu Ap, mutta mää en ymmärrä miks niitä naruja ei laiteta ylös.
Toivottavasti teillä ei oo muita ansoja kotona.
Itse solmin ne narut aina rusetille vanhassa asunnossa ja nostin naulaan. Uudessa asunnossa verhot oli niin rikki, että otatin ne pois. Tavallisillakin verhoilla pärjää.
Onneksi kerkesit hätiin, hirveä tilanne! Varokaa, ihmiset!
minä huudan kun hyeena jos lapset leikkivät lankojen tai muiden narujen kanssa.Esim hyppynaru tai lakin nyörit yms. he saattavat leikkiä koiraa jne.Eivätkä tajua että saattavat menettää tajuntansa ja kuolla. Toinen varoittava esimerkki on lumiluolat. Ne voivat sortua TAI jos niissä on päällä reikä josta voi pujottautua ja lumi on jäässä niin lapsi saattaa jäädä roikkumaan rintakehästään aukkoon. Jalat ei osu maahan ja lapsi ei saa ilmaa.... Eli lasta pitää valvoa koko ajan. Ja vanhempana heitä pitää koko ajan ohjata loppu onkin sitten herran hallussa
mä pelkää aina kaikkee,,,
hyvä kun laitatte tänne varotuksiii laittakaa muitakin kun kaikki ei aina osaa ite ajatella!!
ap onneks teillä kävi tuuri ja lapselle ei käynyt kuinkaa...äidillä on usein hyvä vaisto ja siihen kandee luottaa,
älkää koskaa jättäkö noin pieniä ilman valvontaa siis yksiksee
" JOs narun kerran kaulaan laittaa sitä ei koskaan saa itse pois" Tiedän yhden pojan joka leikki hirttämisleikkiä ja jäi sitten loukkuun. Eli muistakaa varoittaa lasta narujen kaulaan laittamisesta
Meillä 2v onnistui tulemaan ovesta terassille siten että ötökkäverhon nauha kietoitui kaulan ympärille ja poika kaatui. Pahat nirhamat tuli kaulaan mutta muuten selvittin mekin säikähdyksellä.
Ikävää että noin kävi, mutta täysin saat syyttää kyllä omaa ajattelemattomuuttasi.
Mistähän noita jälkiviisaita aina sikiääkin. Ei millään voi kaikkia kaapeleita ja naruja suojella lapselta. Talossa on lampun johtoja, kuulokkeiden johtoja, jne.. ja vaikka ne ovat kaapissa niin 4-5 vuotiaat osaavat ottaa ne sieltäkin
Olen nähnyt jonkun englanninkielisen jutun,jossa ehdotettiin tietynmallisten narujenkieltämistä sälekaihtimista briteissä tapahtuneiden kuolemantapausten vuoksi. Ongelmia on muuten myös rullaverhoissa, varsinkin jos naru on sellainen lenkkimallinen.
Hyvä kun ap kerroit tarinasi. Tästä pitäisi neuvolassa erikseen varoittaa
Oli leikkimässä ILMAN aikuisten läsnäoloa tilassa, jossa oli tuollaiset narut. Kotona vasta huomasin narun kuristusjäljet kaulassa. Päiväkodissa eivät tienneet tapahtumasta yhtään mitään. (kukaan ei vahtinut lasten leikkiä, eikä poika ollut kertonut hoitotädeille). Ilmeisesti itse kuitenkin päässyt narusta irti.
viime vuosina useita lasten kuolemia eri puolilla Eurooppaa. Siksi monissa kaihtimissa on nykyään varoitukset vapaina roikkuvien narujen nostamisesta korkealle - katsokaapas vaan kaihdinpakkauksia kaupoissa.
Joskus oisko 10 v. sitten oli lehdessä juttu lapsesta, joka meinasi kuristua äitinsä pitkään tukkaan yöllä. Oli siis tullut nukkumaan viereen ja äiti herännyt siihen, että lapsi on tukehtumassa. Että tukka pois vaan naiset!
narut ylös mut kerran makkarissa ne jäi alas niin johan oli kohta pojan kaulan ympärillä. Pitää olla tosi huolellinen.
kaihtimien narut on nyt se tärkeimmistä asioista. eli katkaiskaa narun päässä oleva solmu auki ja sit vielä nostatte narut ylös
Jokainen lapsensa terveydestä kiinnostunut huomioi tuollaiset narut ennekuin mitään sattuu. Ei voi kuin ihmetellä mistä näitä taulapäitä vieläkin riittää jotka ei käytä yhtään sekuntia miettiäkseen kodin vaaranpaikkoja
Meillä lapsi kans laittoi kerran tuon silmukan kaulaansa, mutta olin vieressän ja opin siitä, ettei saa roikkua, en ollut edes ajatellut tuota mahdollisuutta ennen, että lapsi noin voi tehdä.
Joissakin kaihtimissa on narujen sijasta sellaiset puikot.
Teillä oli siunaus mukana!
On käynyt joskus mielessä. Onneksi teille kävin kuitenkin hyvin!