Pyörän varastaminen
Vanha ja arvoton pyörän rotiskoni vietiin asuntoni pyörätelineestä, jossa ei tosin muita pyöriä ollut, viisaat säilyttävät niitä kellarissa jottei pöllitä. Itse en rotiskoani viitsi joka ikinen aamu kellarista raahata ylös, joten olkoot pyörätelineessä. Pidin pyörää lukossa, jottei kenenkään tulisi mieleen lainata sitä. Yön aikana pyöräni kuitenkin eräänä aamuna oli hävinnyt, ja myöhästyin sen takia töistä.
Ihmettelen, mikä funktio on varastaa arvoton polkupyörä, jota ei voi markkinoida eteenpäin. Etenkin kun lukon rikkomiseen täytyy nähdä jokseenkin vaivaa. Juoppo taas ei ota lainaksi sellaista pyörää, jota ei voi polkea. Kuka helkutin vatipää tällaista harrastaa? En keksi mitä hyötyä varas saa, jos joutuu näkemään vaivaa pyörän hakemiseen esim pakettiautolla, murtaa lukko, ja sitten todeta ettei romua vaihteetonta mummopyörää edes voi myydä kellekään.
Kokeeko joku niin suurta nautintoa, että lähtee yöllä pakettiautolla pyörävarkaisiin vain sen takia, että saa pahoitettua jonkun ihmisen mielen. Ihme touhua täällä HELLsingissä...!!!