Suosittele pk-seudulla käymisen arvoisia paikkoja taaperon kanssa!
Kokemuksia jakoon!
Lapsi siis reilut kaksi vuotta, kesäloma on loputtoman tuntuinen ja aikaa ja innostusta tehdä vaikka kuinka. Missä teidän perhe on viihtynyt?
Tyypilliset Linnanmäet ja Korkeasaaret ovat toki tuttuja, mutta muut lapsiperheen paikat ovat vähän hakusessa. Mitä esimerkiksi kotieläinpihaa tms. suosittelisitte?
Kommentit (16)
Lisään vielä, että Annantalossa on yleensä jotain mitä voi katsomisen lisäksi tehdä. Ehkä ehdotukseni olisi 4 vuotiaalle parempia.
t.1
Ylemmän keskustelun otsikko ja tämä menivät minulla sekaisin ja luin vahingossa että haluat tietää wc-käymisen arvoisia paikkoja taaperon kanssa.
No vastaan siihen että ihan minne vaan menet taaperon kanssa niin aina kannattaa vierailla wc:ssä jos tarve vaatii.
Taapero (kauhea sana) ei välitä yhtään mistään nähtävyyksistä tai menoista ylipäänsä. Parasta hänelle on lähileikkipuisto.
Snadistadista meidän 2 v ainakin tykkäsi. Fallkullan eläinpuisto oli myös mieluinen.
Fallkullan kotieläinpuisto on oikein nätti ja kiva, vaikka pieni onkin. Ehkä taaperon kanssa on ihan hyvä, että paikka on pieni. Eläimiä saa katsella läheltä ja ne ovat pääosin aika sosiaalisia. Joitakin saa käydä paijaamassa ihan vierestä. Helsingin luonnontieteellisessä museo on kyllä mielestäni yksi hyvinpidetyimmistä ja sympaattisimmista luonnontieteellisistä museoista Euroopassa. Ja kyllä, olen kohta tainnut käydä kaikissa :D
MInkä ikäisestä nyt puhut tarkalleen? Minun kielenkäytössäni taapero on alle kolmivuotias. Tai itse asiassa en käytä koko sanaa, mutta jos joku muu käyttää, niin miellä tämän ikäiseksi.
Eli turha raahata yhtään mihinkään elämysten toivossa. Kiven kääntäminen ja muurahaisen näkeminen on se juttu tuossa iässä.
Olarin Angry Birds puisto, kaikki asukaspuistot, toi Luonnontieteellinen mikä tuossa jo mainittiin, hiekkarannat, maauimalat, picnic Kaivarissa tai jossain muussa puistossa, Sibelius puisto on myös hyvä pienen kanssa.
neuvola, päiväkoti, muskarit, kerhot, terveyskeskus
Haltialan tila ja Linnanmäki (lapsille ilmaisia laitteita)
Vierailija kirjoitti:
Eli turha raahata yhtään mihinkään elämysten toivossa. Kiven kääntäminen ja muurahaisen näkeminen on se juttu tuossa iässä.
Ootteko ihmiset ihan tosissanne 😃 tottakai parivuotias tykkää käydä muuallakin kuin pihalla kiviä kääntämässä, jestas.. Meidän parivuotias tykkää niistä leikkipuistoista, mutta myös museoista, kaupungilla kävelystä, kahvilla käymisestä jne. Ja onhan se itsellekin kiva tehdä muutakin kuin kykkiä pihassa joka päivä.
Joku kysyi ikää, aloituksessa mainitsin että reilut kaksi vuotta.
Ja toki me käymmekin leikkipuistoissa ja kavereiden kanssa tehdään rantareissuja ja piknikkejä, mutta kyllä tuo ainakin tykkää käydä välillä jossain "jännemmissäkin" paikoissa. Esimerkiksi kevään lapsimessut olivat hänelle ihan hitti, vaikka tungosta riittikin mutta lapsi tykkäsi kun oli kaikenmaailman erikoisuuksia ja paljon nähtävää. Pääosin toki ns. "kotitekeminen" onkin sitä parasta ajanviettoa, mutta välillä on kiva tehdä muutakin :)
Kiitos ehdotuksista! ap
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Eli turha raahata yhtään mihinkään elämysten toivossa. Kiven kääntäminen ja muurahaisen näkeminen on se juttu tuossa iässä.
Ootteko ihmiset ihan tosissanne 😃 tottakai parivuotias tykkää käydä muuallakin kuin pihalla kiviä kääntämässä, jestas.. Meidän parivuotias tykkää niistä leikkipuistoista, mutta myös museoista, kaupungilla kävelystä, kahvilla käymisestä jne. Ja onhan se itsellekin kiva tehdä muutakin kuin kykkiä pihassa joka päivä.
Samaa mieltä! Näistä kivienkääntelijöistä tulee aika varmasti elämäm koululaisia...
Helsingin kaupunginmuseon Lasten Kaupunki aukesi nyt taas toukokuussa. Senaatintorin laidalla siis, ilmainen ja ihana paikka.
Meidän vilkas 2,5-vuotias viihtyi pari tuntia. Kaikkeen saa koskea ja leikkiä. On paljon juttuja myös isommille lapsille.
Helsingissä esim Uunisaaren uimarannat, turvallisempia pikkuisen kanssa kuin Pihlajasaari. Seurasaari.
Tuomarinkylän kartano. Haltialan tila.
Viikin metsiin piknikille (Vanhakaupunki, Viikin arboretum, yliopiston koetila), julkisilla pääsee. Keskuspuistoon piknikille.
Ei parivuotias mitään puuhahelvettejä tarvitse. Riittää kun on kasveja, lintuja, hyönteisiä ja ihmisiä joita saa rauhassa ihmetellä.
Kaivopuisto.
Netistä löytyy reittioppaat.
Meidän 3-vuotias viihtyy paremmin lähipuistossa kuin missään vierailukohteissa. Jossain Uunisaaressa kun ollaan käyty ja ajateltu venematkan olevan elämys ja rantaleikkien viihdyttävän lasta pitkään, niin todellisuus on ollut toinen. Veneessä lapsi ei tuumannut oikein mitään. Rannalla hän ärsyyntyi jos vaikka mistä.
Kotieläintilalla hän seurasi enemmän muita lapsia kuin eläimiä.
Meitä aikuisia varten nämä retket yleensä on. Lapselle riittää mikä vaan paikka, missä on liukumäki, keinu, hiekkis ja mahdollisuus juosta.
Kierrelkää vaikka eri puolilla kaupunkia puistoissa.
Oma taaperoni tuntui viihtyvän parhaiten rantapiknikillä tai leikkipuistoissa. Vähän linnanmäkeä rauhallisimmissa paikoissa, joissa oli tekemistä. Fallkulla on kiva paikka, mutta sekin on enemmän katsomista varten. Rannalla hiekkavesileikit ja leikkipuistoissa kiipeilyjutut. Itsestäni oli kiva olla leikkipuistoissa, koska siellä oli aina seuraa itsellenikin. Meillä yksi vakio vierailupaikka oli luonnontieteellinen museo.