Saako siivooja potkut jos tekee kepposia?
Esimerkkitilanteita
- firman seinillä tyttökalentereita ja nakukuvia, siivooja peittää intiimit paikat post it-lapuilla (mahdollisesti jopa piirtää lappuun peniksen ja laittaa sen pillun päälle)
- kulhossa on karkkeja eri värisissä käärepapereissa, siivooja laittaa karkit useisiin pienempiin kulhoihin väreittäin lajiteltuna
- ilmoitustaululla laput sekaisin ja osittain päällekkäin, siivooja järjestelee ne siististi
jne jne
Kommentit (8)
Ei nuo haittaa, mutta palkasta vähennetään joka päivältä 1-2 tunnin verran, koska keppostelun ajalta ei makseta.
Työpaikan siivoojan urakka on niin aikataulutettu ja kireä, että aikaa muuhun kuin siivoamiseen ei jää.
Varotuksen saattaa saada ainakin. Yleisesti ottaen siivoojalla ei ole oikeutta järjestellä muiden papereita/lappuja, vaikka en olisi hänen mielestään kuinka hujan hajan.
Jos joku järjestäisi karkit värijärjestykseen niin pitäisin enemmän pakkomielteisenä kuin jekkuna.
Ja sulkisin kaapin, ettei värikoodatut mappini vaihtaisi paikkaa, koska siivoojalla ei ole mitään asiaa niihin.
Ilmoitustaulun järjestäminen ei myöskään kuulu siivoojalle, ellei sitä ole erikseen sovittu. Yleensä vaan nykyisin siivooja ei ole talon väkeä vaan ostopalvelu.
Vierailija kirjoitti:
Ei nuo haittaa, mutta palkasta vähennetään joka päivältä 1-2 tunnin verran, koska keppostelun ajalta ei makseta.
Silloin ehkä siivoojan kannattaa olla jättämättä käyntikorttia tai kirjallista tunnustusta keppostelusta?
Mistäs sitä tietää, että nuo olisi siivoojan tekemiä "kepposia"? Ihan hyvin kollega voisi noin tehdä.
Ei saa. Mitä haittaa noista "kepposista" on kellekään? Yritätkö savustaa työpaikkasi siivoojaa ulos vai oletko kateellinen kollega?