Suoraan maisteriopintoihin hakeminen niin että on avoimessa suoritetut perusopinnot, kellään kokemusta?
Kandi siis on jo suoritettu mutta kokonaan toiselta alalta. Löytyykö ketään joka olisi päässyt yliopistoon noin? Psykologiaa siis pohdin ja mietin vaan, että onkoha ihan mahdotonta edes haaveilla pääsemisestä, kun kandi on tosiaan ihan toiselta alalta millä ei ole mitään tekemistä psykan kanssa… Tiedostan kyllä, että psykaan on todella vaikea päästä sisään muutenkin, mutta olen pohtinut tätä jo vuosia ja olen jo 30v, joten ehkä pitäisi vähitellen alkaa tehdä asialle jotain ja edes yrittää. Perusopintojen käyminen avoimessa olisi vaan niin paljon helpompi vaihtoehto, kun ei ole opintotukea enää jäljellä ja töissä pitäisi käydä. Onko kokemuksia tai ajatuksia?
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
En tiedä voiko pelkillä perusopinnoilla hakea, varmaan aineopinnotkin pitäisi olla että voisi siirtyä suoraan maisteriin.
Just näin, tarkista hakuvaatimuksista, mutta useimmissa maisterihakuohjelmissa pitää olla myös aineopinnot suoritettuina. Aineesta riippuu, kuinka monta otetaan vuosittain näissä hauissa, numeroillakin voi olla siis merkitystä, jos on paljon hakijoita. Hain itse maisteriohjelmaan toista tutkintoa lähellä olevalle alalle, piti olla aineopinnot myös suoritettuina (tosin minulla myös maisterinpaperit alkuperäisestä aineesta). Pääsin pari vuotta sitten, piti lisäksi suorittaa tiettyjä kursseja täydentävinä opintoina valitsemisen jälkeen.
Psykologiaan on melko tiukat pääsyvaatimukset, joten todennäköisesti ei onnistu ilman että sulla on kandi tehtynä psykologiasta.
Joillakin muilla aloilla voi riittää se, että kandi on joltain lähialalta ja ne perusopinnot voi sitten hyväksilukea vapaaehtoisiksi opinnoiksi tai muuten osaksi tutkintoa myöhemmin.
Ei täällä ainakaan ole maisteriohjelmia suoraan psykaan:
http://www.helsinki.fi/behav/opiskelu/vanhoja/oppiaineet/psykologia.htm
Mutta siellä kerrotaan noista muista, että maisteriohjelmaan voi hakea, jos on kandi ja suorittanut perus- ja aineopinnot hyvin tiedoin.
Psykologia pääaineena
Psykologian pääaineoikeuden voi saada
- päävalinnassa samalla kertaa sekä psykologian kandidaatinettä psykologian maisterin tutkinnon suoritusoikeuden,
- maisterivalinnassa vain psykologian maisterin tutkinnon suoritusoikeuden.
Päävalinnassa hakukelpoisia ovat ylioppilastutkinnon tai vastaavan tutkinnon suorittaneet. Valinta perustuu kirjallisen valintakokeen tulokseen ja osittain ylioppilaskokeen arvosanoihin. Tilastotieteen yliopisto-opinnoista saa lisäpisteitä. Päävalinnassa valitaan enintään 50 opiskelijaa.
Maisterivalinnassa hakukelpoisia ovat jonkin alemman tai ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneet, joilla on tutkintoon sisällytettynä tai sen lisäksi suoritettu psykologian perus- ja aineopinnot (vähintään 60 opintopistettä) vähintään arvosanalla hyvä (3/5). Muuallakin kuin Helsingin yliopistossa suoritetut psykologian perus- ja aineopinnot antavat hakukelpoisuuden, myös vastaavat opinnot ulkomaisissa yliopistoissa.
Tämä tuolta Helsingin yliopiston sivuilta. Mutta kiitos näkemyksistä. Ehkäpä sitä pitäisi keskittyä pänttäämään pääsykokeisiin ensi vuodeksi ja hakea sitten kandiin, ehkä tuosta aiemmasta kandista saisi edes virkamiesruotsin hyväksiluettua… Lieneeköhän tässä mahiksia ensikertalaiskiintiöidenkin takia, mutta voihan sitä aina yrittää. ap
Eikö sinun kuitenkin kannattaisi opiskella nuo perus - ja aineopinnot avoimessa ja hakea suoraan maisteriohjelmaan? silloin sinun ei tarvitsisi kandiin liittyviä kieliopintoja ym. sivuaineita suorittaa. Eikä ehkä tehdä kandityötäkään. joskus maisteriohjelmiin haussa ei vaadita kandia uudesta pääaineesta, jos toisesta jo on. Riippuu tietysti varmaankin siitä, mistä pääaineesta olet kandisi tehnyt.
Kyllä aiempi tutkinto hyväksiluetaan vaikka hakisi kandiin. Täytyy kuitenkin suorittaa täydentäviä opintoja, kuten kandintutkielma, mutta toista kanditutkintoa ei tarvitae tehdä.
En tiedä voiko pelkillä perusopinnoilla hakea, varmaan aineopinnotkin pitäisi olla että voisi siirtyä suoraan maisteriin.