Mika auttaisi, kun lapsi vielakin itkee paivahoitoon viedessa lohduttomasti, mutta lopettaa heti aidin lahdettya? Ikaa 1,5v, hoidossa ollut nyt 2,5kk
Kommentit (5)
jos kuitenkin lopettaa heti sun poistuessa koita hoitaa lähtö tehokkaasti äläkä jää siihen elbaamaan ja heiluttelemaan pitkäksi aikaa.
Jos muksu pärjää hyvin kuitenkin päivät eikä illalla oireile en olis huolissani...
ja sitten tänne hyökkää kaikki Ei lasta alle 3v hoitoon :D
Yks juttu - mitä vois tehdä - tuli vielä mieleen:
Hankkiudu äkkiä uudestaan raskaaksi, jotta voit jäädä kotiin ja ottaa lapsen pois hoidosta.. ja sitte yritä olla pidempään kotona, jos mahdollista.. Nyt kun tiedät, millaista pienen hoitoon vieminen on.
- yritä viedä lapsi säännöllisesti samaan aikaan ja samaan tilanteeseen. lapset rakastavat rutiineja.
-varaa aikaa viemiseen niin, että olet muutaman minuutin siellä leikkihuoneessa mukana. samalla kuulet hoitajilta hoitokuulumisia. älä silti loputtomiin lykkää jäähyväisiä, ole reipas äläkä säälittele (vaikka se haljulta tuntuukin, mutta sääli vain vahvistaa lapsen tulkintaa siitä, että tarhaanmeno on ikävää - kun kerran äitikin on surullinen)
- ota joku kiva lähtörutiini: vaikka lähtösuukko tai nenän piipautus.
- meillä auttoi lempipehmolelun sylissäolo lähtötilanteessa lohduttamaan.
Sama reaktio on jos meen vessaan ja laitan oven kiinni...silloin tosin itku ei lopu ollenkaan...
Pärjää kuitenkin hoidossa upeesti, syö, nukkuu ja touhuaa innokkaasti eikä itke ollenkaan paitsi vasta kun näkee mut kun tuun hakemaan... :D
jotenkin siihen pieneen parahdukseen se ikävä purkautuu ja sitten kaikki on taas ok.
Nyt ruvennut kyllä helpottaan ja useimmiten pääsen ilman itkuja lähtemään.
Kyllä tuo eroahdistus varmaan iän myötä helpottaa. Nopeasti vaan hyvästelyt, pusut ja hei-heit. Ja sitten mahd. pian töistä jompi kumpi lasta hakemaan.. :D
Onhan teillä lapsella päiväkodissa mukana joku unirätti? Esim. äidin käytössä ollut ja äidiltä tuoksuva t-paita on hyvä.