Tein kiinteistövälittäjälle testin
Olen jo pitkään etsinyt itselleni uutta vuokra-asuntoa ja löysinkin oikein kivan. Soitin välittäjälle ja pyysin näyttöä, sovimme näytön ensi maanantaiksi. Näin tänään iltapäivällä venäläistä tuttavaani jolle asiasta kerroin ja siinä sitten kävi ilmi että hän kohtaa jatkuvasti ongelmia sen takia että on venäläinen vaikkakin yli 10 vuotta Suomessa asunut ja puhuukin suomea jo melko hyvin. Keksin sitten että hän voisi soittaa tälle samalle välittäjälle ja kysyä samasta asunnosta, koska tiedän sen olevan vapaana kun olin tuntia aikaisemmin näytöstä sopinut ja sinne ei tällä viikolla enää ollut sovittuja näyttöjä.
No hän soitti ja esittäytyi suomeksi ja kertoi olevansa kiinnostunut siitä tietystä asunnosta. Mitä tekee välittäjä, ilmoitti että valitettavasti asunnosta on tänään kirjoitettu vuokrasopimus eikä se ole enää vapaana.
Minä sitten äimänkäkenä hetken keräsin itseäni ja soitin välittäjälle muka varmistaakseni mihin aikaan se näyttö olikaan. Välittäjä kertoi ajan jonka olimme sopineet eikä sanaakaan että asunto olisi jo vuokrattu. Ilmoitin sitten, että en ole enää kiinnostunut koska välittäjä teki ihmisen nimen ja vähän takkuavan suomenkielen perusteella johtopäätöksiä.
Ärsyttävää kohtelua!
Kommentit (3)
Äläs nyt välittäjää teilaa, ilmeisesti omistaja oli ilmoittanut haluavansa täysin kotimaisen asukkaan. Pitää muistaa että itänaapuri ei ole kovinkaan hyvässä huudossa ja kansan muisti on pitkä.
Valitettavaa, mutta äärimmäisen yleistä. Tulet mahdollisesti itse kohtaamaan saman muuttaessasi rapakon taakse, vaikka suomalaiset hyvässä maineessa ovatkin. Itselläni tästä kokemusta.
Mitä välittäjä vastasi?