Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työhönotosta / rekrytoinnista

Vierailija
29.04.2016 |

Jos saa soveltuvuusarvioinnissa huipputuloksen eikä silti saa kyseistä työtä, mikä voi olla kyseessä? Jos rekrytoija vielä sanoo haastattelunkin onnistuneen erittäin hyvin ja hakijan nousseen ykkösehdokkaaksi. Suhteetko tulevat kehiin tässä kohdassa viimeistään? Millaisia kokemuksia teillä on?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
29.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totuushan on se, että monissa paikoissa menee suhteilla. Olevinaanhan niitä pisteytetään, mutta ne pisteytetään silleen, että se kenet halutaan, sille laitetaan eniten pisteitä.. Yksinkertaista..

Vierailija
2/6 |
29.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Palkkapyyntö. Tai sitten ihan yleinen "fiilis". Päättävä henkilö on eri mieltä jostakin soveltuvuusarvioinnista tms... Eipä noista tiedä. Ehkä toisella oli kivemman kuuloinen nimi? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
29.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nepotismi. Suomi on nepotismin luvattu maa.

Vierailija
4/6 |
29.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet liian hyvä haettavaan tehtävään. Liika sopivuus on aina vähän epäilyttävää.

Vierailija
5/6 |
29.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Negativinen referenssi. Siis joku joka on aikaisemmin tehnyt töitä sun kanssa on sanonut, että oikeasti et ole niin hyvä kuin paperilla ja soveltuvuuskokeessa näyttää. Yleensä tämä on joku joka on nykyään töissä siellä, mihin olet hakenut mutta voi se olla joku sidosryhmän edustajakin. Tämä on toimivien suhteiden kääntöpuoli: saadaksesi työpaikan suhteilla, sun suhteiden pitää tietää sut hyväksi tai sinakin tarpeeksi hyväksi työssäsi. Jos tietävät paskaksi, körsit siitä.

Vierailija
6/6 |
29.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä tarkoittaa soveltuvuus arvioinnin huipputulos? Mä olen itse ollut tilanteessa jossa valittiin lopulta laittamalla paperin väärinpäin pöydälle ja siitä valittiin. Toisen kerran meni äänestys, 2 sanoi että a mutta johtaja sanoi b ja hänen mukaansa valittiin. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi neljä