Mikä opas murrosikäiselle pojalle?
Olisiko tietoa jostain helppolukuisesta elämänoppaasta, joka kertoisi murrosikään liittyvistä asioista? Poika 13 v.
Kommentit (11)
En haluaisi saada äidiltäni mitään "Johdatus itsetyydytykseen" -opasta.
Olisikohan jotain tuoreempia teoksi kellään tiedossa?
Eiköhän niitä oppaita jaeta koulussa ihan tarpeeksi.
Eikö netti ole enemmän tätä päivää?
Vierailija kirjoitti:
Ton ostin itse esikoille aikoinaan ja huomasinpa että kaveritkin näytti sitä lukevan meillä käydessään... http://www.raisacacciatore.fi/kirjasto/35
Juu, itse ostin saman kirjan eli Legopalikoista leopardikalsareihin. Hyvä kirja kaikinpuolin. Joku kaipaili uudempaa opusta, miksi? Ei ne oleelliset asiat ole muutamassa vuodessa vanhentuneet.
Eikö pojille jaeta koulusta niitä kirjasia. Tytöt ainakin saa esitteitä ja oppaita koulusta.
Jos et netistä löydä niin olet liian tyhmä. Jos nyt edes olet 13 v.. Itsekkin olin joskus noin nuori poika ja lupaan että iän myötä vähän helpottaa. Oletetaan että olet nuori, kaikki on tuossa iässä vähän pihalla. Ei ole enään lapsi muttei vielä läheskään aikuinen.
Ne sellaiset tuntemukset on ihan normaalia. Kuuluu tuohon ikään.
Poika sinä olet; Jenni Pääskysaaren kirja. Oma herkkis poikani tykkää lukea sitä.
Sitä minä kans ihmettelin, että eihän tuo nyt niin vanha ole, "jotakin uudempaa" kuulostais siltä että olisi ollut joku meidän vanhempien aikakauden teos. Mulla on tosin vaikea uskoa, että siinäkän ajassa itse asiat on kovin paljon muuttuneet, mutta toki se miten niistä puhutaan/kirjoitellaan.
Ton ostin itse esikoille aikoinaan ja huomasinpa että kaveritkin näytti sitä lukevan meillä käydessään... http://www.raisacacciatore.fi/kirjasto/35