Voiko matkalaturia ladata matkalaturilla?
Onko teoreettisesti mahdollista ladata matkalaturia toisella matkalaturilla?
Kommentit (6)
Voi. Ihan käytännössäkin, eikä vain teoriassa.
Ja itseasiassa mä olen joskus huvikseni pistänyt laturin lataamaan itseään. Eli työnnät sen johdon toisenkin pään laitteeseen itseensä kiinni. Toki se vain tällä tavalla hiljalleen purkaa itseään, kun hyötysuhde ei ole 100 % sähkönkulkiessa johdon läpi ja taitaa siinä jokunen elektroninen komponenttikin välissä syödä osuutensa.
Mikä ettei. Tilanne voisi tulla eteen siten, että sulla on yksi iso jöötikokoinen matkalaturi/vara-akku ja siitä latailet sitten jonkun pienemmän akkupaketin. Muista kuitenkin se, että hyötysuhde heikkenee jokaisessa välivaiheessa. Osa tehosta menee laturin elektroniikan häviöihin ja osa akun häviöihin eli alkuperäisestä ampeerituntimäärästä päätyy yhden välivaiheen jälkeen perille hyvässä tapauksessa jotakin 70...90 % kun litiumakuista puhutaan.
Vierailija kirjoitti:
Mikä ettei. Tilanne voisi tulla eteen siten, että sulla on yksi iso jöötikokoinen matkalaturi/vara-akku ja siitä latailet sitten jonkun pienemmän akkupökäleen. Muista kuitenkin se, että hyötysuhde heikkenee jokaisessa välivaiheessa. Osa tehosta menee laturin elektroniikan häviöihin ja osa akun häviöihin eli alkuperäisestä ampeerituntimäärästä päätyy yhden välivaiheen jälkeen perille hyvässä tapauksessa jotakin 70...90 % kun litiumakuista puhutaan.
Niin eli tässä tapauksessa on kaksi välivaihetta eli jöötistä pökäleeseen ja pökäleestä kännykkään. Kännykän akkuun päätyy alkuperäisestä ampeerituntimäärästä luokkaa 50...80 %
miksikäs ei