Jutteluetiketti amiksesta valmitumisjuhlissa
Miten onnittelet amisvalmistujaisissa tätä valmistuvaa henkilöä? Mitkä kysymykset on kohteliaita ja luontevia?
Olen käynyt vain yo-juhlissa, meidän suvussa ollaan ylioppilaita lähinnä, mutta miehen ystävän lapsi valmistuu amiksesta. Yo-juhlissa on niin luontevaa kysyä ja jutella jatko-opintosuunnitelmista tai edes välivuodesta, mutta nyt en tiedä miten olla. Eikös töistä kysyminen ole jo vähän liian tungettelevaa ja ankeaa? Mitä voisi kysyä amislaiselta kohteliaan kiinnostuneena, kyllä joku kysymys on pakko esittää. Help!
Kommentit (22)
Ainakin minä juttelin viimeksi valmistujaisissa hänen jatkokoulutuksestaan, armeijaan menostaan, muisteltiin lapsuuden hauskoja sattumuksia, keskusteltiin muutamista ajankohtaisista tapahtumista.
Aika vähän sitä loppujen lopuksi ehtii juhlakalun kanssa juttelemaan. jokainen sivistynyt normaali ihminen kyllä keksii jutustelua nuoren kanssa.
Varmaan joku leppoisa alaan liittyvä sutkautus tyyliin "kysyn sit sulta jos tietokone ei käynnisty"/"saat huoltaa meidän auton"/"saat vaihtaa mummon vaipat"/"voisit meikata meidän tytön gootiksi"
Oletko sinä jotenkin sosiaalisesti kyvytön vai muuten vain yksinkertainen, ap?
- Armeija
- Välivuosi
- Jatko-opinnot (kyllä, amiksesta valmistuvat voivat jatko-opiskella myös)
- Mahdolliset työt
jne jne jne
Tietenkin kysyt töistä, koska aloittaa, onko mieluisa työpaikka hyvien liikenneyhteyksien varrella, mitkä asiat omalla alalla erityisesti kiinnostavat jne. Amiksesta valmistuvathan menevät töihin samantien, ylioppilaat on ainoita, jotka jää työttömiksi.
Vierailija kirjoitti:
Ai niin, ja miten kommentoida todistusta? En edes tiedä mitä sieltä todistuksesta löytyy.
Ei mitenkään. En minä ainakaan näyttänyt yo-todistuksia kenellekään vieraalle :D Yksi utelias sukulainen yritti sitä kysellä katsottavaksi, sanoin, että sori en anna.
Mitä amikset harrastavat? Pillurallia ainakin, mutta entäs muuta?
Hehe, mitähän ap tekisi yo-pohjalta valmistuneen amiksen juhlissa? Seisoisi sanattomana?
Ihan vain jotain " ajattelitko etsiä töitä heti vai jatkatko opiskelua (esim. merkonomista tradenomiksi)" Voi myös kysyä erikoistumisesta (esim. lähihoitajalla lapset/vanhukset/vammaiset).
Mielestäni tuollaiset edellä mainitut "nyt voitkin sitten rassata autoni/laittaa tukkani ilmaiseksi"-kommentit ovat loukkaavia, ei siksi olla opiskeltu, että päästäisiin tekemään kavereille ilmaiseksi palveluksia.
Vierailija kirjoitti:
Hehe, mitähän ap tekisi yo-pohjalta valmistuneen amiksen juhlissa? Seisoisi sanattomana?
Mitä niin ristiriitaisen olennon edessä voi tehdä? Toisaalta älykkö, toisaalta wt?
Kuulkas moukat, kyllä juhlissa on aina kohteliasta huomioida jotenkin juhlan syy ja osoittaa kiinnostusta juhlan aiheeseen. Eli jotain pitää keksiä kommentoida valmistumisesta tai jokin kohtelias kysymys. Paha neuvoa tarkempaa kun ei tiedä mihin ammattiin valmistuu.
Törkeää käytöstä on sivuttaa valmistuminen keskusteluista kokonaan ja myös jotkut vitsit ovat typeriä.
Ensinnäkin muistat jo heti ovella kertoa suureen ääneen miten et ole koskaan ollut tällaisissa juhlissa, vain lakkiaisissa. Korosta vielä sitä yo-kohtaa toistamalla se ja samalla naurahdat kimakkaan teennäisesti.
Suhtaudu kaikkiin muihin vieraisiin varauksella ja puhu liioitellun huoliteltua kieltä hitaasti ja selkeästi että he varmasti ymmärtävät mitä haluat heille sanoa. Jos huomaat tilaisuuden valistaa heitä jostain lukioon, yliopistoon tai vastaavaan liittyvästä asiasta, sinun tulee välittömästi täyttää tämä ilmeinen aukko heidän yleissivistyksessään. He ovat kiitollisia siitä myöhemmin elämässä ja muistavat lämmöllä anteliasta valistajaa.
Ylistä juhlinnan kohdetta vuolaasti siitä miten hän sentään kykeni valmistumaan vaikka rahkeet riittivätkin pelkkään ammattikouluun, ja lohduta tätä sillä miten aina löytyy jotain hommaa jota hän kyllä osaa tehdä kunhan vain on joku siinä vieressä opastamassa.
Muistathan pitää huolta omista tavaroistasi sillä muut vieraat ovat luonnollisesti sinua paljon köyhempiä ja potentiaalisia varkaita, ja yrittävät jossain vaiheessa näpistää sinulta jotain. Älä syö tarjottuja ruokia koska niissä voi olla ties mitä bakteereja ja salmonellaa, eivät amis-ihmiset ole vielä ymmärtäneet sellaista asiaa kuin hygienia. Parasta on että itse asiassa pidät nenästäsi kiinni koko vierailusi ajan koska muut vieraat kuitenkin haisevat pahalle.
Lähtiessäsi laita valtavat aurinkolasisi päähän ja luiki mahdollisimman huomaamattomasti takaisin upealle akateemiselle autollesi siltä varalta että joku oikea ihminen näkee sinun tulevan amis-juhlista ja luulee sinua samaksi alhaisoksi.
Tai jos vaikka käyttäytyisit normaalisti?
Kamalaa elämää, jos elämään pitää olla jatkuvasti etikettijuttuja. Etkö muuten pärjää?
Olettepa töykeitä. Mitä jos ap olisi ollut aina vain amisjuhlissa ja nyt menisi ensimmäistä kertaa yo-juhliin?
Mun valmistujaisissa ainakin kysyttiin jatko-opinnoista ja miten meni pääsykokeissa.
Vierailija kirjoitti:
Olettepa töykeitä. Mitä jos ap olisi ollut aina vain amisjuhlissa ja nyt menisi ensimmäistä kertaa yo-juhliin?
Neuvoisin edelleen samat jutut kuin aiemmassakin.
2
Ei tarvitse kysyä mitään! Voit onnitella aidosti ja sanoa, että hienoa, kun sait ammatin itsellesi. So simple, terv amis.
Vierailija kirjoitti:
Mitä amikset harrastavat? Pillurallia ainakin, mutta entäs muuta?
Omien lasteni harrastuksia esimerkiksi hevosurheilu, metsästys, lukeminen. Kai se valmistunutkin jotain harrastaa.
Tulevaisuudensuunnitelmia on tietenkin kaikilla nuorilla ja yksi olennainen kysymys on se, onko hän nyt omalla alallaan vai miten aikoo jatkaa.
Vierailija kirjoitti:
Mitä amikset harrastavat? Pillurallia ainakin, mutta entäs muuta?
Mä ainakin harrastan viulun- ja pianonsoittoa. Nuorempana harrastin soittamisen lisäksi pesistä, teatteria ja tanssia.
Mitäs itse harrastat?
T. Amis
Ai niin, ja miten kommentoida todistusta? En edes tiedä mitä sieltä todistuksesta löytyy.