AATELKAA. KOHTA ON KESÄ JO OHI
Ja syksyn sateet ja talven kylmyys ja pimeys ja kaamosmasennus ja väsymys taas täällä. Räpäytät silmiäsi kaksi kertaa niin kesä meni jo. Ja sekin sateinen ja kylmä. Odotit sitä niin kauan mutta se oli taas pettymys kuten viime kesä ja sitä edellinen. Tulispa jo kuolema ja haudan lepo ja rauha.
Kommentit (16)
Niinhän se on, kesäkuussa alkaa taas yöt pidentyä :D
Oi ihanaa. Odotan jo uutta talvea <3
(Ja ei, tämä ei ole sarkasmia vaan mun oikea mielipide.)
Ihanaa, että kesä meni ohi ja alkaa nämä syksyiset kelit. Tämäkin kesä oli ihan samalainen kuin viimekesä , eli Toukokuussa oli lämmintä ja sitten viileni, onneksi oli sentään enemmän hellepäiviä kuin viimekesänä.
Itse odottelen tunnelmallisia syysiltoja <3
Suomi on paska maa. Ei huumori riitä enää:(
Suomen suvi on lyhyt ja vähäluminen.
Suomi on sadehelvetti! En tiennyt että suomessa voi sataa niin paljon kuin eilen yöllä.
Niin, viikon päästä on juhannus, eli keskikesän juhla. Kesäpäivänseisaus on vuoden pisin päivä. Juhannuksen jälkeen päivä alkaa lyhenemään ja menemme kohti pimeneviä syksyn iltoja ja talvea taas.
Syksyn synkkyydessä on toki myös jotain romanttista. Silloin voi mennä esim. aasialaiseen ravintolaan nauttimaan lämpimän ramen keiton, joka lämmittää kehon lisäksi myös mieltä.
mies43
Tyypillinen suomalainen pessimisti. Minun edesmennyt enoni oli samanlainen. Juhannuksen hän tuumasi varmasti joka vuosi, että nyt se sitten alkoi syksypuoli. Se oli varma keino saada minut ahdistumaan.
Onneks on etelän matka varattuna.
Niinpä.Viimenen oikee kesä oli 2010
Sataa,tuulee,sataa,tuulee ja punkit tykkää :)
Kiva olis asuu jossain ausseissa tai maltalla
Englantiin ei ikinä!!! Siellä samat paskat ilmat talvet kesät jotka saatiin suomeenkin.
Joopa joo, eipä juhlita edes huipulla, koska kohta se loppuu. Onkohan se perisuomalaista ja kuka prkl siihen asenteeseen on syypää???
Pyysin ketjun poistoon.
Hyh, ap, hyihyi.
*vilunväristelee*