Sairaanhoitajakoulutuksesta: jos pääsykokeessa, joskus 90-luvulla
On todettu että ei sovellu sairaanhoitajaksi niin mistä voi olla kysymys? Siis silloin ainakin oli vielä jonkinlaiset psykologiset testit tai haastattelut. Tiedän naisen jolle noin kävi ja kiinnostaisi tietää mihin noissa tyypillisesti soveltuvuustesteissä karsiudutaan. Kyseessä on älykäs ihminen, sen puutteesta ei ainakaan ole kiinni.
Kommentit (3)
Kyllä niillä jokin merkitys on, en aivan usko että on diipadaapaa. Kyllä ihmsiä voidaan karsia henkisten omnaisuuksien tai niiden puutteiden takia.
No hae sitten "kaveristasi" vikaa 90-luvun pääsykokeiden perusteella kun et muutakaan keksi. Kyllä sulla koston hakeminen kaukaa lähtee. Sulle kans jotkut kokeet, oletko edes ihmiseksi soveltuva kun tuollaisia tarvitsee tonkia 20-vuoden takaa. Häpeä.
Ei kerro mitään ne kokeet. Olivat ihan diipadaapaa. Joku psykologi yritti muka-hätkähdyttävillä kysymyksillä saada hakijan tolaltaan. Kaikki sen tiesivät. Paljon muitakin osa-alueita testattiin.
Eli mitään päätelmiä et voi ko. ihmisestä tehdä jos ei ole 90-luvulla päässyt sh:ksi.
_90-luvun sairaanhoitaja